11/04/2023 | Yazar: Kaos GL

Yıldız Tar yorumladı: “İlk kez bir bakan nezdinde ‘Eşcinsellik hastalıktır’ denildi, Selma Aliye Kavaf’ın tarihi Türkiye’deki siyasal homofobinin tarihiyle eşgüdümlü bir tarihtir.”

“Kavaf, Cumhur İttifakının LGBTİ+ düşmanı siyasetinin mimarlarından birisidir” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü, Gazeteci Yıldız Tar; Onur Öncü’nün Artı TV’deki Günün İçinden programına konuk oldu.

Tar, LGBTİ+ adayı ve politikası olmayan partilere ilişkin Öncü’nün “LGBTİ+’lara nasıl gidecek bu siyasi partiler?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Cumhuriyet Halk Partisinde mesela LGBTİ+ aday yok, kadın aday sayısı da az; gösterilen kadın adaylardan biri ise Demokrasi ve Atılım Partisinden, daha önce Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinde Aile Bakanı olarak görev yapmış Selma Aliye Kavaf. Ve yüksek ihtimalle de seçilecek bir noktada. Selma Aliye Kavaf’ın tarihi Türkiye’deki siyasal homofobinin tarihiyle eşgüdümlü bir tarih. Yani ilk kez bir bakan nezdinde ‘Eşcinsellik hastalıktır’ denildi, Kavaf şu an Cumhur İttifakının LGBTİ+ düşmanı siyasetinin mimarlarından birisidir. Haliyle CHP’nin, Yeşil Sol Partiyle kıyaslanamayacak kadar kötü bir durumda olduğunu görebiliyoruz.”

“Keza Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta Millet İttifakına ‘gökkuşağı masası’ benzetmesi yapmıştı. Devlet Bahçeli de çok benzer cümleler kullanmıştı. Şimdi şöyle tuhaf bir durum oluyor: Bir tarafta bunun üzerinden Millet İttifakını hedef gösteren bir anlayış var, hedef gösterilen grubun adayı ise bu anlayışı en üst perdeden dile getiren kişi. Yani öyle bir şey ki, iki taraf da bir otursalar anlaşacaklar demek ki LGBTİ+’ları linç etmek konusunda.” 


Etiketler: siyaset
İstihdam