11/09/2018 | Yazar: Kaos GL

Küratörü bir toplumsal tip olarak tartışacak olan “Kaybolan Aracı” sergisi 15 Eylül Cumartesi günü Müze Evliyagil’de açılacak.

“Kaybolan Aracı”, küratörün failliğini sorgulayacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Küratörü bir toplumsal tip olarak tartışacak olan “Kaybolan Aracı” sergisi 15 Eylül Cumartesi günü Müze Evliyagil’de açılacak.

Ankara’da bulunan Müze Evliyagil’de Aylime Aslı Demir küratörlüğünde 20 sanatçının işlerinin buluştuğu “Kaybolan Aracı” sergisi 15 Eylül Cumartesi günü açılacak.

Queer varoluşu tartışmaya açan işlerin de yer aldığı “Kaybolan Aracı”, günümüzü küratör kavramını bir “toplumsal tip” olarak ele alıyor ve onu şöyle tanımlıyor: “Bir regülatör. Kurum, galeri, piyasa, sanatçı, izleyici arasındaki bağı kuran, plan yapan, proje yazan, para bulan, son dönemde özellikle artan sayıda genç, alımlı, şık kadınlardan oluşan, kültürleri bir tür trafo olarak birbirine bağlayan, zanaatkâr, sanat tarihçisi, muhasebeci de olan, öğrendiği dillerin yetmediği her durumda daha fazla öğrenmesi, ‘hayat boyu eğitim’ minvalinde daha da fazla çalışması gereken, prodüksiyon, teknik ekip, malzeme, sigorta, taşıma işlerini de organize edebilen neoliberalizmin önemli bir aktörü.”

Sergi, sürece dâhil olan sanatçıların katıldığı bir kura ile başlayacak. Belirli aralıklarla çekilen her yeni kurayla yeni bağlamlar ele alınacak ve sergi bir “toplumsal tip” olarak günümüz küratörünün faili olduğu durumları tartışacak.

Kurada yer alacak sanatçılar şöyle:

Ardıl Yalınkılıç, BAÇOY KOOP, Belit Sağ, Coşkun Aşar, Erdem Taşdelen, Gökçe Yiğitel, Gökçe Erhan, Hüseyin Arıcı, İlhan Sayın, İris Ergül, İz Öztat, Kemal Özen, Kerem Ozan Bayraktar, Metin Çelik, Mustafa Avcı, Roland Topor, Serkan Çalışkan, Sevinç Çalhanoğlu, Silva Bingaz, Yavuz Erkan 

Kaybolan Aracı 15-30 Eylül tarihleri arasında ziyarete açık. Sergi hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam