28/05/2009 | Yazar: Kaos GL

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Merkezinde polis arama yapıp sendika yöneticilerini gözaltına aldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Merkezinde polis arama yapıp sendika yöneticilerini gözaltına aldı. Gözaltına alınan yöneticiler KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül ve Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Gülçin İsbert.

KESK Genel Merkez’den yapılan açıklamada, ‘Bu sabah saatlerinde yöneticilerimizin polis tarafından gözaltına alınması ve KESK Genel Merkezi’nde arama yapılmasına ilişkin olarak’ saat 12:30’da Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması yapılacağı bildirildi.
 
Sendika merkezinden ‘KESK MYK’ imzalı yapılan çağrı metni:
 
KESK BASKI ALTINA ALINMAK İSTENİYOR…

‘Bir süredir Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızda yaşadığımız polis baskısı Genel Merkez yöneticilerimize kadar ulaştı. Bugün sabah saatlerinde KESK Merkez Yürütme Kurulu üyesi, Kadın Sekreterimiz Songül MORSÜMBÜL ve EĞİTİM-SEN Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Kadın Sekreteri Gülçin İSBERT arkadaşlarımız polis tarafından gözaltına alındılar. Polis KESK Genel Merkezi’nde arama yapmaktadır.
 
Bir emek örgütü olan Konfederasyonumuza yönelik geliştirilen polis baskısı hiç bir demokratik ölçüye uymamaktadır. Her haliyle KESK’i yıldırmayı, sürdürdüğü emek ve demokrasi mücadelesinde yıpratmayı hedefleyen bu faşizan tutum amacına ulaşamayacaktır.
 
Arkadaşlarımıza yönelik bu tutumu şiddetle kınıyoruz. Arkadaşlarımız derhal salıverilmelidir.
 
Bugün saat 12:30’da Yüksel Caddesi’nde bu baskı ve saldırganlığı protesto etmek ve öfkemizi ortaya koymak için bir basın açıklaması yapılacaktır. Tüm demokratik kamuoyunu, sendikaları, sivil toplum örgütlerini ve duyarlı yurttaşlarımızı KESK’le birlikte olmaya çağırıyoruz.’

KESK Merkez Yürütme Kuru’nun Basın Açıklması – 28/5/2009
 
Değerli Basın Emekçileri,
 
Bir süredir Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızda yaşadığımız polis baskısı Genel Merkez yöneticilerimize kadar ulaştı. Bugün sabah saatlerinde KESK Merkez Yürütme Kurulu üyesi, Kadın Sekreterimiz Songül MORSÜMBÜL ve EĞİTİM-SEN Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Kadın Sekreterimiz Gülçin İSBERT , KESK Eski Genel Sekreterimiz Abdurrahman DAŞDEMİR ve Eğitimsen Eski Kadın Sekreterimiz Elif AKGÜN ve çok sayıda arkadaşımız jandarma ve polis tarafından gözaltına alındılar. Polis ve jandarma ekipleri KESK Genel Merkezi’nde arama yaptı.
 
Bir emek örgütü olan Konfederasyonumuza yönelik tırmandırılan polis baskısı hiç bir demokratik ölçüye uymamaktadır. Her haliyle KESK’i yıldırmayı, sürdürdüğü emek ve demokrasi mücadelesinde yıpratmayı hedefleyen bu faşizan tutum amacına ulaşamayacaktır.
Arkadaşlarımıza yönelik bu tutumu şiddetle kınıyoruz.
 
KESK 250 bin üyesi olan demokratik bir kitle örgütü, ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip bir Konfederasyondur. KESK aynı zamanda baskılara, sürgünlere, tutuklamalara tarihi boyunca göğüs germiş, kamu emekçilerinin haklarını savunmak için bedeller ödemiş demokratik bir mücadele örgütüdür. KESK gerçek sendikadır.
 
Gözaltına alınan arkadaşlarımız toplum içinde tanınan, saygınlığı olan, adresleri belli sendikacılar, kamu emekçileridir. Durum böyleyken baskınlarla gözaltına alınmalarının makul hiç bir açıklaması yoktur.
 
250 bin üyesi olan bir demokratik kitle örgütü aranırken bir tek savcının bulunmaması kabul edilemez; yapılan aramalarda Konfederasyonumuzun kadın çalışmalarına ilişkin belgelerine, örgüt içi yazışmalara, Başbakanlıkla, Çalışma Bakanlığıyla yaptığımız yazışmalara; üyesi olduğumuz uluslararası konfederasyonlarla yapılan ve çoğu Kadın haklarıyla ilgili, Kreşle ilgili, Doğum izniyle ilgili yazışmalara dahi elkonulmuştur. Songül MORSÜMBÜL arkadaşımızın  bilgisayarı, cd’leri usûlsüz bir biçimde alınmıştır. Arayanlar ne aradıklarını dahi bilmemektedir.
 
Değerli Basın Emekçileri,
 
KESK’te suç unsuru bir şey bulunması mümkün değildir. KESK yasal ve meşru zeminlerde kamu emekçilerinin hakkını savunan, gücünü sadece üyelerinden alan, kimseye diyet borcu olmayan demokratik bir örgüttür.
 
Buradan başta Başbakan ve İçişleri Bakanı olmak üzere tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz: KESK’e yönelik bir adım atarken 40 kere düşünmelisiniz; hele KESK Genel Merkezi’ni aramaya kalkışırken 40 kere düşünmelisiniz. KESK bu tür baskılarla, yıldırma operasyonlarıyla mücadele çizgisinden geri duracak bir Konfederasyon değildir 
 
Arkadaşlarımız derhal salıverilmelidir. KESK’e yönelik baskılar derhal durdurulmalıdır.
 
Tüm demokratik kamuoyunu, siyasi parti ve çevreleri, sendika ve konfederasyonları,meslek örgütlerini ve duyarlı yurttaşlarımızı KESK’le dayanışmaya çağırıyoruz. Günün erken saatlerinden bu yana durmak bilmeyen telefon ve ziyaretlerle dayanışma sergileyen ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyoruz.
 
KESK MERKEZ YÜRÜTME KURULU
 
 

Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
Dijital