22/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Kırmızı Kurdele HIV alanında bilgi üretmek için Pozitif Akademi’yi hayata geçiriyor.

Kırmızı Kurdele’den Pozitif Akademi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kırmızı Kurdele HIV alanında bilgi üretmek için Pozitif Akademi’yi hayata geçiriyor.

Toplumun farklı kesimleri için HIV bilgisi üretmeyi ve HIV konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Kırmızı Kurdele, HIV konusunda daha aktif ve daha donanımlı bir seviyede çalışma sürdürmek isteyen bireyleri ve sivil toplumun HIV cevabının daha olgun bir hale getirilmesi fikrini desteklemek amacıyla Pozitif Akademi'yi hayata geçiriyor. 

Avrupa’nın en geniş HIV aktivizmi ağı European AIDS Treatment Group ile işbirliği içinde geliştirilmiş modüler bir eğitim programı olan Pozitif Akademi Kasım 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Antalya’da gerçekleştirilecek.

Program, seçilecek aktivistlerin HIV bilgisi ve savunuculuk kapasitelerinin gelişimini desteklemek üzere yurt içi ve yurt dışından katılacak eğitmenlerle birlikte düzenlenecek. 

Pozitif Akademi, HIV ile yaşayan bireyler, sağlık hizmeti sağlayıcıları, sivil toplum temsilcileri ve HIV tedavisine, bakım ve korunmasına evrensel erişimi savunan alanda çalışan diğer profesyoneller için tasarlandı.

Akademiye katılacak tüm adayların ulaşım ve konaklama giderleri Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından karşılanacak. 

Hangi başlıklar var?

Program kapsamında çalışılacak konu başlıklarından bazıları ise şöyle;

*Dünyada ve Türkiye'de HIV'in ve HIV aktivizminin gelişim süreçleri

*Prevelans, Patoloji, HIV, HCV ve TB’nin bulaşı yollar

*HIV, HCV ve TB tedavisi

*HIV, HCV ve TB tanı ve T-testleri

*İlaç tedavisindeki gelişmeler ve ilaç grupları

*Hasta hakları ve Doktor-Hasta ilişkisinin kapsadığı alanla

*Hak savunuculuğu ve bireysel haklar

Nasıl başvurabilirim?

Kasım 2018, Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Antalya’da gerçekleşecek toplam 3 modüle düzenli katılım sağlayacak adayların şu adresteki başvuru formunun doldurması, programa katılma isteğini kısaca özetleyen motivasyon mektubunu ve özgeçmişlerini 26 Ekim 2018 saat 00.00 tarihine kadar academy@kirmizikurdele.org adresine göndermeleri gerekiyor.

Motivasyon mektubunun “Pozitif Akademi Eğitim Programı'na neden katılmak istiyorsunuz? Eğitimden beklentileriniz nedir? Sizce Türkiye’de HIV’e ilişkin en önemli sorun nedir ve çözüm öneriniz nedir? Eğitimden öğrendiğiniz bilgileri nerede ve ne şekilde kullanmayı öngörüyorsunuz?” sorularına kısa cevaplar içermesi bekleniyor.


Etiketler: insan hakları, sağlık