23/02/2021 | Yazar: Kaos GL

Araştırmacı yazar ve çevirmen Kıvanç Tanrıyar’ın öykü kitabı Tekinsiz Sorularla Baş Başa, Ardis Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kıvanç Tanrıyar’ın öykü kitabı yayında: Tekinsiz Sorularla Baş Başa Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Kiremit odanın sakinlerine dönmek gerekirse, işte bu hastayı çevreleyen onlardı. Tüm alacaklılar gibi renksiz, yüzü olmayan adamlar. Bir avuç dolusu. Yanlarında çoluk çocuklarını da getirmişler. Sanki onları eğitmek, onlara örnek olmak istiyorlar. Bir adama ve bedenine yapışmış son kırıntılar, biçare bedensiz kalıncaya dek, ondan nasıl ayrılır bak, gör, öğren! Bak, gör ve öğren! Ama çocuk her yerde çocuktur, burada da öyle. Pek bir şey öğrenecekleri yok, sürprizden odaya sızmış kara bir kedinin peşindeler. Sırtını bükmüş, kuyruğunu kıvırmış ve yüzü olmayan oğlanlara sürünüyor. Doğaldır ki hatta zorunlu olarak oğlanlardan biri kedinin kuyruğunu çekiyor. Onun da çıkaracağı ders buymuş. Yüzsüz alacaklılar parmaklarını birbirine kenetler ve sessiz sessiz ayakta beklerken, hasta hâlâ dışarı bakıyor.”

İlk kitabı “Aykırı Cinsellikler” adlı edebiyat eleştirisinde erken dönem Türkçe edebiyata odaklanan Tanrıyar, yeni kitabında ise okuyucuyu 16 öyküsüyle buluşturuyor.

Ardis Kitap’ın öykü serisinden yayımlanan “Tekinsiz Sorularla Baş Başa” Kıvanç Tanrıyar’ın kurmaca türündeki ilk eseri. Pitoresk Öyküler ve Kendilik Öyküleri adlı iki bölümden oluşan kitap iç ürperten, karanlık, kasvetli bir dünya tasavvuru içeriyor. Yer yer masalsı kimi zaman da gerçeküstü bir anlatımla insan varoluşuna dair tekinsiz sorular sormaktan geri durmayan Tanrıyar’ın hikayelerindeki ıssızlık zaman ve mekân algısına direniyor.

Kıvanç Tanrıyar kimdir?

Kıvanç Tanrıyar, 1979 İstanbul doğumludur. Avusturya Lisesi mezunu. Lisans eğitimini Boğaziçi Felsefe Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Tarih Bölümü’nde tamamladı. Çevirmen, redaktör, serbest araştırmacı yazar ve öykücüdür. 2018 yılında Ayrıntı Yayınları’ndan Aykırı Cinsellikler: Türkçe Edebiyatta Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği adlı edebiyat eleştirisi yayımlanmıştır. Tarih, felsefe, sosyal bilimler ve edebiyat alanında İngilizce ve Almanca’dan takriben 35 çevirisi yayımlanmıştır. Öne çıkan çevirileri Karl Marx’ın Etnoloji Defterleri ve Paul Cartledge’in Pratikte Antik Yunan Siyasi Düşüncesi’dir. Bunun dışında aralarında Sherry Wolf’un Cinsellik ve Sosyalizm’i ve Gregory Woods’un Homintern’i olmak üzere çok sayıda queer temalı kitabın çevirmenliğini ve redaktörlüğünü yapmıştır.


Etiketler: kültür sanat
nefret