06/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Bir kişinin ifade ve düşünce özgürlüğünü kullanması nedeniyle ihraç edilmesi insan hakkı ihlalidir.

KKTC Yüksek Yönetim Denetçisi’nden Şansal açıklaması Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

KKTC Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı: Bir kişinin Anayasa ile korunan ifade ve düşünce özgürlüğünü siyasi erkin tasvip etmediği bir biçimde kullanması nedeniyle ihraç edilmesi kabul edilmesi mümkün olmayan bir insan hakkı ihlalidir.

KKTC Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı, modacı Barbaros Şansal’ın sosyal medyada paylaştığı bir video yüzünden Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edilmesini değerlendirdi.

“Bakanlar Kurulu kararı yok”

Dizdarlı, KKTC yasalarını hatırlatarak Şansal’ın sınır dışı edilmesini eleştirdi:

“Malumunuz olduğu üzere ülkemizde yabancı bir kişinin ihracını düzenleyen prosedür Fasıl 105 Yabancılar ve Mahaceret Yasası tahtında belirlenmektedir. Fasıl 105’in 6’ncı maddesi “Yasaklanan Göçmenleri” tanımlamaktadır. Bu Yasa maddesinin 6(1)(d) maddesine göre, kasten adam öldürmekten hüküm giyen veya işlediği bir şuçtan mahkum edilerek bir süre hapis cezasına çarptırılan ve cezası kayıtsız koşulsuz affedilmemiş bulunan ve kasten adam öldürmekle veya işlediği suçla ilgili koşullar dolayısıyla Muhaceret Memurunca istenmeyen bir göçmen sayılan herhangi bir kişinin KKTC’ye girmesine izin verilmez.

“Yine aynı yasanın 14’üncü maddesi sınır dışı edilme emirlerini düzenlemektedir. Bu Yasa maddesine göre, KKTC İçişleri Bakanı Sayın Kutlu Evren’in Baş Muhaceret Memuru olarak sınır dışı emir verme yetkisi bulunmakla beraber, ayni maddenin 3’üncü bendine göre, sınır dışı edilmesi emredilen bir yabancı, Bakanlar Kurulu’nun onayı ile hangi ülkeden gelmişse o ülkeye veya gönderilmeye rıza göstereceği herhangi bir yere gönderilebilir. Yine belirtmek isterim ki, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sayın Serdar Denktaş, İçişleri Bakanının kararı onaylayan bir Bakanlar Kurulu kararı olmadığını basında açıklamıştır.”

“Temel insan haklarına aykırı”

KKTC İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in Barbaros Şansal’ı Bakanlar Kurulu onayı olmaksızın sınır dışı etmesinin Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası’na aykırı olduğunu vurgulayan Dizdarlı açıklamasına şöyle devam etti:

“KKTC İçişleri Bakanı Sayın Kutlu Evren, Sayın Barbaros Şansal’ın “Anavatan Türkiye’nin içinden geçtiği bu kritik ve acılı süreçte şuç işlediği için ihraç edilmesi gerektiği halde edilmeyen, ancak sürekli olarak KKTC’nin höşgörülü ve özgürlükçü yapısından faydalanıp, Kıbrıs Türk halkının tolerans sınırlarını zorlayarak Anavatan Türkiye’ye aşırı ifadelerle dil uzatmasına hükümet olarak müsamaha etmemiz mümkün değildi” demek suretiyle Sayın Barbaros Şansal’ın Anavatan Türkiye’ye aşırı ifadelerle dil uzatıldığı nedeniyle ihraç edildiğini ifade etmiştir. Bu kişinin “Yasaklanan Göçmen” ilan edilmesi Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nın ilgili hükümleri ile belirlenen şekilde kısıtlı olup, bir kişinin kişisel görüşlerinden ötürü veya aşırı dil kullanımı nedeniyle “Yasaklanan Göçmen” ilan edilmesi veya KKTC’den ihraç edilmesi Fasıl 105 hükümlerine, KKTC Anayasası’nın düşünce, söz ve anlatım özgürlüğünü düzenleyen 24’üncü maddesine ve temel insan hakları prensiplerine aykırılık teşkil etmektedir.”

“İhraç kabul edilemez”

Dizdarlı, Barbaros Şansal’ın Kuzey Kıbrıs’ta moda akademisi açma girişimleri olduğu ve adanın birçok yerinde gayrimenkulü olduğunu da hatırlatarak, “Uzun zamandır ülkemizde ikamet eden, ülkemiz ile maddi manevi bağları bulunan bir kişinin Anayasa ile korunan ifade ve düşünce özgürlüğünü siyasi erkin tasvip etmediği bir biçimde kullanması nedeniyle ihraç edilmesi kabul edilmesi mümkün olmayan bir insan hakkı ihlalidir” dedi. Demokratik ve adli mekanizmalar mevcut iken, Barbaros Şansal’ın keyfi bir şekilde ihraç edilmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

İlgili haberler:

Kaos GL: Barbaros Şansal’a linç girişimi nefret suçudur!

Kuir Kıbrıs’tan kampanya: #BarbarosŞansalİçinAdalet

Eğitim-Sen LGBTİ: Nefrete hayır, ifade özgürlüğüne evet!

Barbaros Şansal tutuklandı!


Etiketler: insan hakları
Nefret