14/02/2023 | Yazar: Kaos GL

Merhaba! Spektrum, otistikler, iletişim güçlüğü olan engelliler, ana dili Türkçe olmayanlar, fiziksel veya psikolojik travmalara bağlı olarak sözel iletişim kurmakta zorlanan çocuklar ve yetişkinler için iletişim panoları yayınladı.

Konuşmayan ve konuşamayan depremzedeler için iletişim panoları Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Merhaba! Spektrum “Her iletişim değerlidir. İçinden geçtiğimiz deprem felaketi gibi olağanüstü durumlarda iletişim hayat kurtarır” diyerek konuşmayan ve konuşamayan depremzedeler için iletişim panolarını yayınladı:

“Depremden etkilenenler arasında konuşamayan otistikler, iletişim güçlüğü olan engelliler, ana dili Türkçe olmayanlar, fiziksel veya psikolojik travmalara bağlı olarak sözel iletişim kurmakta zorlanan çocuklar ve yetişkinler de var. Bu kişilerin iletişimini kolaylaştırmak amacıyla “Acil Durum İletişim Panosu” ve “Hasta ve Yaralı İletişim Panosu” hazırladık. Aileler, arama-kurtarma çalışmalarında yer alan gönüllü ve profesyoneller, ilk yardım ekipleri, doktorlar veya olay yerine intikal eden herkes çeşitli gerekçelerle sözlü iletişim kurmakta zorlanan kişilerin ihtiyaçlarını anlamak amacıyla bu panoyu kullanabilir.

Bu pano yardımıyla alternatif iletişimden faydalanarak sözel iletişim kurmakta zorlanan çocuk ve yetişkin depremzedelerin iletişim imkanlarını çeşitlendirebilirsiniz. Bu pano aynı zamanda yabancı arama-kurtarma ekiplerinin depremzedelerle temel iletişimini sağlamak amacıyla da kullanılabilir.

Panoların kullanımı hakkında sorular sormak ve destek almak için alternatifiletisimdkt@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.”

Merhaba! Spektrum’un Arapça, İngilizce, Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayınladığı panoları buradan inceleyebilirsiniz. Panoların kullanımı konusunda yönlendirme videosunu ise buradan izleyebilirsiniz.


Etiketler: medya, yaşam
nefret