19/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Kuir Kıbrıs Derneği, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Aile Çalıştayı’na tepki gösterdi.

Kuir Kıbrıs Derneği: Aile Çalıştayı ile İlgili Derhal Soruşturma Başlatılmalı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kuir Kıbrıs Derneği, 17-18 Şubat 2022 tarihlerinde Acapulco Hotel’de Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Aile Çalıştayı’nda LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi üretildiği gerekçesiyle tepki gösterdi.

Dernek yaptığı açıklamada, “Aile Çalıştayı’nda lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks ve artılara (LGBTI+) yönelik nefret söylemi yapıldı. Dini ve muhafazakar aile yapısını temel alan ve normaleştirmeye çalışan çalıştaya yönelik derhal soruşturma başlatılmalıdır.” sözleriyle yetkilileri etkinlik hakkında soruşturma başlatmaya davet etti.

Kuir Kıbrıs Derneği ülkedeki yasaları ve uluslararası sözleşmeleri de hatırlatarak, etkinliğin kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Özellikle Cumhurbaşkanlığı gibi bir kurumun LGBTİ+’ları hedef alan ve heteronormatif aile yapısını yücelten kadın düşmanı söylemlerin ve yayınların yer aldığı bir etkinliği düzenlemesi kabul edilemez. Gerek taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler kapsamında gerekse Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yasası ve Ceza Yasası kapsamında kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılması ve LGBTİ+’lara yönelik nefret söyleminin yapılması kabul edilemez.”

Dernek açıklamasında suçluların cezasız kalmaması için Polis Teşkilatı’nı göreve çağırdı.

“Kuir Kıbrıs Derneği olarak, Polis Teşkilatını göreve çağırıyor ve etkinlikle ilgili soruşturma başlatılması için talepte bulunuyoruz. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere etkinliği organize eden komitenin yapılan yanlışlarla ilgili açıklama yapması ve ayrımcı söylem ve yayınlar için ivedilikle özür dilemesini talep ediyoruz.”

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz!


Etiketler: insan hakları, siyaset, dünyadan
nefret