18/11/2019 | Yazar: Kaos GL

Kuir Kıbrıs Derneği’nin düzenlediği “Hukukçulara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi” ile hukukçular ağı oluşturuldu.

Kuir Kıbrıs’ın artık avukat ağı var! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kıbrıs’ın kuzeyinde 2007 yılından beri lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks’lerin (LGBTİ) hakları için mücadele eden Kuir Kıbrıs Derneği, 16 Kasım Cumartesi günü, “Hukukçulara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi” düzenledi.

Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında, Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi işbirliğiyle hukukçulara yönelik eğitim lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve tüm artıların (LGBTİ+) insan haklarına erişimi ve ayrımcılığın önlenmesi amacıyla düzenlendi.

kuir-kibris-in-artik-avukat-agi-var-1

Eğitim Kuir Kıbrıs Derneği’nden Av. Faika Deniz Paşa Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki LGBTİ+’larla ilgili yasal süreçleri anlattı.

kuir-kibris-in-artik-avukat-agi-var-2

Paşa’nın ardından, Kaos GL Hukuk Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yasemin Öz ve Hukuk Danışmanı ve Mülteci Hakları Program Koordinatörü olan Av. Hayriye Kara sırasıyla “LGBTİ+’ların İfade Özgürlüğü”, “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliğine Dayalı Nefret Söylemi ve Nefret Suçları”, “Cinsiyet Uyumlama Süreçlerindeki Hukuksal Prosedürler” ve “Ayrımcılıkla Mücadele Etme ve Müvekkille Görüşme Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Hukukçular ağı da oluşturuldu

Tüm gün süren eğitiminin ardından gönüllü olan hukukçularla ortak uzlaşı metni imzalandı. Eğitimlerin önemli hedeflerinden biri olan Kuir Kıbrıs Dayanışma Hattı’na ulaşan kişilerin yönlendirilebileceği hukukçular ağı da böylelikle oluşturuldu.

kuir-kibris-in-artik-avukat-agi-var-3

Geçtiğimiz ay Psikologlar ağını oluşturan Derneğin hedefi, dayanışma hattına ulaşan kişileri talepleri doğrultusunda LGBTİ+ kapsayıcı psikologlar ve hukuçulara yönlendirebilmek ve herkesin insan haklarından eşit yararlanabilmesini sağlamak.

Dernek eğitimlerini tamamlayan ve ortak uzlaşı metnini imzalayan hukukçuların, dayanışma hattına ulaşan LGBTİ+ ve/veya ailelerini, çeşitliliği kapsayıcı, gizlilik, etik değer ve ilkelere dayalı LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığın farkında olarak hizmet vereceğini belirtiyor.

 


Etiketler: insan hakları, dünyadan
bülten