07/11/2019 | Yazar: Kaos GL

Kuir Kıbrıs Derneği Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında “Hukukçulara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi” düzenliyor.

Kuir Kıbrıs’tan hukukçulara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kıbrıs’ın kuzeyinde 2007 yılından beri lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks’lerin (LGBTİ) hakları için mücadele eden Kuir Kıbrıs Derneği, “Hukukçulara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi” düzenliyor.

Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında, Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi işbirliğiyle hukukçulara yönelik LGBTİ+ farkındalığı eğitimi 16 Kasım Cumartesi günü, Barolar Birliği’nde gerçekleştirilecek. 

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve tüm artıların (LGBTİ+) insan haklarına erişimi ve ayrımcılığın önlenmesi için 16 Kasım Cumartesi günü düzenlenecek eğitim tam gün sürecek.

Eğitimin ilk yarısı, Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Başkanı Aslı Murat’ın Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki LGBTİ+’larla ilgili yasal süreçleri anlatmasıyla başlayıp, Kaos GL Hukuk Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yasemin Öz’ün LGBTİ+’ların ifade özgürlüğü hakkındaki bilgilendirmesi ile devam edecek.

Müvekkille görüşme, ayrımcılıkla mücadele

Öğleden sonraki oturumda ise, önce Kaos GL Hukuk Danışmanı ve Mülteci Hakları Program Koordinatörü Av. Hayriye Kara’nın cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı nefret söylemi ve nefret suçları ile cinsiyet uyumlama süreçlerindeki hukuksal prosedürleri hakkında bilgi aktaracak.

Eğitim, Yasemin Öz ve Hayriye Kara’nın kolaylaştırıcılığında ayrımcılıkla mücadele etme ve müvekkille görüşme esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar adlı oturumlar ile sonlanacak.

Kayıtlar 13 Kasım’a dek

Eğitim kısıtlı sayıda katılımcıya verileceğinden, kayıt yaptırmak isteyen hukukçuların en geç 13 Kasım Çarşamba gününe kadar queercyprus@gmail.com’a mail atmaları gerekiyor.


Etiketler: insan hakları, dünyadan
bülten