13/06/2018 | Yazar: Kaos GL

Pembe Hayat Kuirfest Haziran’da Berlin ve Atina’da seyirciyle buluşuyor.

Kuirfest Berlin ve Atina’da! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat Kuirfest Haziran’da Berlin ve Atina’da seyirciyle buluşuyor.

Pembe Hayat Kuirfest gezmeye festivalin unutulmaz filmleri ile gezmeye devam ediyor.

LGBTİ+ etkinliklerinin Ankara Valiliği tarafından süresiz olarak yasaklanması üzerine dokuz şehirde eşzamanlı gösterim yapan, festivali İstanbul, Denizli ve Mersin’e taşıyan Pembe Hayat KuirFest, Londra ve Cambridge’teki özel gösterim ve söyleşilerin ardından şimdi de Berlin KuirFest adıyla bi’bak Wedding’te ve Atina ve Epidaurus Festivali kapsamında Atina’da seyirciyle buluşuyor.

Berlin!

Batılı olmayan kuir bakış açılarından göç ve hareketliliği tartışmaya açacak KuirFest, bi’bak ortaklığı ile sınırları, sınırların beden ve cinsiyetle karşılaşmalarını inceleyeceği pek çok filmi Berlin’e taşıyor.

KuirFest’ten Esra Özban’ın küratörlüğünü yaptığı KuirFest Berlin, Şugar Çark (Wonders Wander), Lubunya Kısa Seçkisi, Kayısı Bahçeleri (Apricot Groves), Gacı Gibi (Hatewak) gösterimlerine ev sahipliği yaparken, Uluslararası Azınlıklar Festivali ve KuirFest işbirliği ile hazırlanan özel bir kısa seçkisi ve Halepli Berber (Mr. Gay Syria) de programa dahil olan filmlerden. Program içerisinde aynı zamanda lubunya enerjili arabesk pop ve şarkıları seslendiren Gazino Neukölln konseri de yer alıyor.

Program, yalnızca kuir göç anlatılarını bir araya getirmenin ötesinde, göç ve beden politikalarını da tartışmaya açmayı hedefliyor.

Pembe Hayat Kuirfest’in 7 Haziran’da başlayan Berlin programı için tıklayınız.

Atina!

Atina ve Epidaurus Festivali kapsamında gerçekleştirilen afrodit* kadınların hikayeleri* kadınların bedeni* kadınların politikası* kadınların dilleri* kadınların imajları* başlıklı etkinlik kapsamında 14-17 Haziran tarihleri arasında pek çok film gösterimi, video performansları, atölyeler ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

“Kendi tarihini yazma, öz örgütlenme ve kurumsallık arasında arşiv pratikleri”

14 Haziran’da yapılacak “Kendi tarihini yazma, öz örgütlenme ve kurumsallık arasında arşiv pratikleri” başlıklı panelde, Cinenova’dan Kerstin Schroedinger ve Irene Ravell, Schwules Müzesi’nden Vera Hofmann, KuirFest’ten Esra Özban ve Panos Giannikopoulos söz alacak ve kendi tarihlerinden, arşiv ve örgütlenme pratiklerinden bahsedecekler. Panelin moderasyonunu ise Sofia Bempeza üstleniyor.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerde, Pembe Hayat KuirFest’in hazırladığı “Türkiye’den Kısalar Seçkisi” de yer alıyor. 17 Haziran’da “Park’ta Kısalar” başlığı altında Belediye Parkı’nda gerçekleştirilecek gösterim, pek çok filmi seyircisiyle buluşturacak.

Festivalin Atina programı için tıklayınız.

 


Etiketler: kültür sanat
İstihdam