27/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Bu sene yedincisi gerçekleşen KuirFest, 28-29 Nisan tarihlerinde Mersin’de izleyiciyle buluşacak.

KuirFest, Mersin’e gidiyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu sene yedincisi gerçekleşen KuirFest, 28-29 Nisan tarihlerinde Mersin’de izleyiciyle buluşacak.

Pembe Hayat KuirFest, yedinci yılını kutluyor. Kendine yeni duraklar ve yeni izleyiciler bulan festival, 28-29 Nisan’da Mersin'de olmak üzere yola çıkacak.

İki gün sürecek programda Muamma Kısa Seçkisi, Onun Hikayesi, Kayısı Bahçeleri filmlerinin gösterimleri yer alıyor. Programda Muamma Kısa Seçkisi gösterimine bir de panel eşlik ediyor. Özgün Sanat Atölyesi'nde gerçekleşecek gösterimlerin yanı sıra, 29 Nisan Pazar günü Park Cafe'de Kuir Kahvaltı ve yazın gelişini kutlamak için “Açılıyoruz” partisi düzenlenecek.

Festival kapsamında gösterilecek filmler şöyle:

28 Nisan 16:00, Muamma Kısa Seçkisi

Medula Oblongata

Yönetmen: Roberto Nascimento

Maldivli öğrenci Abraham Naim daha çok alter ego’su olarak bilinmekte: Auckland’in (Yeni Zelanda) LGBTK çevrelerine damgasını vurmuş, güçlü, arsız drag kraliçesi Medulla Oblongata. Ancak hayat, Abe için hep bu yönde akmadı. Resmî dinin İslam olduğu Maldivler’de gey olduğu için maruz kaldığı zulüm dolayısıyla Yeni Zelanda tarafından sığınmacı statüsü verilen Medulla Oblongata, Abe’in şimdi nerede olduğunu, arkasında bıraktığı hayatın ne âlemde olduğunu keşfedecek.

Hayatın Yarısı / Half a Life

Yönetmen: Tamara Shogaolu

Hayatın Yarısı, ilk elden söylentiye dayanan, Mısırlı genç bir gey aktivist’in samimi anlatısını Kahire sokaklarına can veren oldukça stilize bir animasyonla eşleyen kısa bir animasyonlu belgesel. Aktivist, kendisini, Mısır’ın hâlihazırda git gide daha istikrarsız, tehlikeli ve baskıcı gelen sosyal ikliminde gey hakları aktivisti yapmaya iten, travma sebebi olayı paylaşıyor.

Homo Kız Kardeşim / Min Homosyster / My Gay Sister

Yönetmen: Lia Hietala

On yaşındaki Cleo’nun kafası soru işaretleriyle doludur: Birine âşık olduğumu nasıl anlarım? Oğlanları mı, kızları mı tercih ettiğimi nereden bilirim? Ablası bir kızla çıkmaya başladığından beri Cleo’nun içini yeni, tuhaf hisler gıcıklamaktadır. Norveç fiyordlarına yapılan bir yolculuk sırasında konuyu genç bir çifte açar ve birtakım faydalı tavsiyeler duymuş olur.

Yarı Saydam/ Trans Lucid

Yönetmen: Guilherme Candido, Asaph Luccas

Yarı Saydam, "cinsiyet rahatsızlıkları" kliniğinde yatan hastaların hayatlarını konu alıyor. ICD'de yaşayan translar, yapılan tedavi teknikleri ile hayatlarını geçiriyorlar.

Plazma Perspektif / Plasma Vista

Yönetmen: Sarah Cockings, Harriet Fleuriot

Nesneler ve aygıtlar, bedensel ve manipülatif hale geldiler. Sihirbaz, üçkağıt ve denklikleri tekrarlayan bir karikatür makinesidir. Peki ürünler protez olunca, onların ataları duygusal kontrolü ele mi alır?

28 Nisan, 18:00

Onun Hikayesi / Her Story

Yönetmen: Sydney Freeland

Violet kendisiyle röportaj yapmaya yanaşan muhabir Allie’den hoşlanır; kariyer delisi Paige ise yıllardır içini dökmeyi düşüneceği ilk erkek olan James’le tanışır. Oldukları kişi için sevilmenin önünü, oldukları şey ile tıkama riskini göze alacaklar mıdır? Medyada trans kadınlar yıllar yılı neler oldular neler - zurnanın zırt dediği zatlar, katiller, insanlık hallerinin en harbi halleri, patetik trajediler, tehlikeli sirenler… Kahkaha atan, mücadele eden, büyüyen, kızkardeşlikte güçlerini birleştiren, aşkı arayıp bulan karmaşık karakterler olarak çok ender göründüler. ‘Onun Hikâyesi’ kuir topluluklarında rastladığımız biricik, karmaşık ve her haliyle insan olan kadınları resmediyor ve etiketlerin, kimliğin ve aşkın kesişimlerini nasıl idare ettiklerini irdeliyor.

29 Nisan, 16:00

Kayısı Bahçeleri / Apricot Groves 

Yönetmen: Pouria Heidary Oureh

Kayısı Bahçeleri, çocukluğundan beri Amerika’da yaşayan ve orada bir Ermeni kızına vurulmuş İran Ermenisi Aram’ın hikâyesini anlatıyor. Aram kızla evlenmek için babasından izin istemek üzere abisinin de yardımıyla Ermenistan’a döner. Başta basit görünen hikâye, gizlilik ve kimlik temaları etrafında kurgulanan bir tefekkür haline gelir. Geleneğin kısıtlamalarıyla aşkın özgürlüğü arasında gerçekleşen yüzleşmede tüm trajedisi ve özverisiyle aşk galip gelmiştir.


Etiketler: kültür sanat
Nefret