25/01/2019 | Yazar: Kaos GL

KuirFest perdeleri açıyor. Festivalde bugün izleyebileceğiniz filmlerin yanı sıra tekstil işçisi LGBTİ+’lar anlatacak, queer performans konuşulacak.

KuirFest’te bugün neler var? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

KuirFest perdeleri açıyor. Festivalde bugün izleyebileceğiniz filmlerin yanı sıra tekstil işçisi LGBTİ+’lar anlatacak, queer performans konuşulacak.

"Elektrik Beden / Corpo Elétrico" 

Dün akşam “Sevgiler, Scott” filminin gösterildiği açılış töreni ve ardından Anahit Sahne’de gerçekleşen konser ve partiyle festival sezonunu açan 8. Pembe Hayat KuirFest güne kısa seçkilerle başlıyor.

KuriFest’te bugün “belleğin lubundarlığı”, “Erkeklik Belası”, “Fringe! Kısa Seçkisi : Kader Diyemezsin Sen Kendin Ettin”, “Mix Copenhagen Kuzey Işıkları” seçkileri ile kuirlik ve engel(siz)lilik kesişiminden kısalara yer veren “İşte Böyle Güzeliz!” kısaları izleyicilerle buluşacak.

Gösterimlerin ardından Fringe! Kuir Film & Sanat Festivali programcısı Muffin Hix, Mix Kopenhag LGBTQ Film Festivali programcısı Andrea Coroma, ‘İşte Böyle Güzeliz!’ seçkisinin küratörü Theresa Heath ve ‘Erkeklik Belası’ seçkisi filmlerinden “Bekledim de Gelmedin / Still Waiting” filminin yönetmeni Thomas Hakim soru - cevap etkinliklerinde yer alacak.

Tekstil işçisi LGBTİ+’lar anlatacak

Ayrıca “Gökkuşağının Altında” bölümünden Tayland’ın bu yılki Oscar adayı “Malila: Veda Çiçeği”, 2018 Berlin Film Festivali’nin Generations bölümünde gösterilen “Minyatür” ve yakın dönemde oldukça başarılı kuir sinema örnekleri veren Brezilya sinemasından bol ödüllü “Elektrik Beden” filmleri gösterilecek.

Tekstil işçisi olarak çalışan bir grup LGBTİ+ gencin hikayesine odaklanan “Elektrik Beden” filminin gösteriminin ardından Denizli’de tekstil işçisi olarak çalışan göçmen LGBTİ+larla “Kuir Mensucat A.Ş.: Tekstilde Çalışan Lubunyalar Anlatıyor” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşi saat 19.15’te, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde düzenlenecek.

Belgeseller, diziler ve kÜLT

“Kuir Belgeseller” de bugün Berlin Film Festivali’nde TEDDY En iyi Belgesel ödülünü kazanan “Zırıl Lubunya”, Atina’da linç edilerek öldürülen LGBTİ+ aktivisti Zak Kostopoulos’un anısına gösterilecek olan “Yunan Lubuncası: Kalierda” ve farklı geçmiş ve deneyimlerden kadınların hikayelerinin buluştuğu, çocuk sahibi olmayan, olamayan ve olmak istemeyen kadınların dünyalarını keşfe çıkan “Lunadigas” filmlerini bugün izleyebilirsiniz.

Karışık Mesajlar / Mixed Messages

“Lunadigas” ve “Yunan Lubuncası: Kalierda” filmlerinin gösterimlerinin ardından film ekipleri izleyicilerle söyleşecek.

Festivalin ilk günü, “kÜLT”te ne var? HIV ile yaşayanlar hakkındaki önyargıları parçalayan anlatısı bakımından sinema tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan 1985 yapımı “Eküriler”, restore edilmiş versiyonundan gösterilecek.

Kuir Diziler de bugün “Karışık Mesajlar” gösterilecek. Bu dizi, Londralı bir lezbiyenin Berlin’in kuir ortamlarındaki flört maceralarını konu ediniyor.

Kuir performans konuşulacak

Festivalin öne çıkan etkinliklerinden biri ise bugün gerçekleşiyor. Gizem Aksu’nun modere edeceği, Kuir Belgeseller bölümünde “Burada Demokrasi Yok” filmiyle yer alan Liad Hussein Kantorowicz, Atina Kuir Sanatlar Müzesi’nden Maria Dolores ve performans sanatçısı Leman Sevda Darıcıoğlu’nun katılacağı “Kuir Performans: Şansın ne? Çatışman ne? Dönüşümün Nereden Nereye?” başlıklı yuvarlak masa buluşması saat 18:00’de, Dramaqueer’de gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi ve program için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili haber:

Ankara’dan İstanbul’a bir festival serüveni: KuirFest


Etiketler: kültür sanat
Telegram