27/08/2018 | Yazar: Kaos GL

Bu sene “Belgesel” dalında düzenlenecek yarışmada jüriler arasında Pembe Hayat KuirFest direktörü Esra Özban bulunuyor.

Kuirfest’ten Özban, Queer Lisboa Festivali jüri üyesi oldu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

14-22 Eylül tarihleri arasında 22’ncisi gerçekleşecek Uluslararası Queer Lisboa Film Festivali’nin jürileri belli oldu. Bu sene “Belgesel” dalında düzenlenecek yarışmada jüriler arasında Pembe Hayat KuirFest direktörü Esra Özban bulunuyor.

Avrupa’nın en büyük ve en köklü film festivali olan Uluslararası Queer Lisboa, bu senesinde de pek çok uzun metraj, kısa, kurmaca ve belgeseli Avrupa’daki seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor. Gösterimlerin yanı sıra 22. Queer Lisboa’da beş farklı kategoride filmler yarışıyor olacak.

1997 yılında kuruluşunu ilan eden Lizbon’un en eski film festivali Queer Lisboa, her sene gerçekleştirdiği festivaller ve dünyanın her yerinden takipçileriyle buluşturduğu konukları ile Avrupa’nın en köklü film festivallerinden.

Portekiz sinemasında önemli bir yere sahip olan festival, dünyanın her yerinden diğer festivaller ile sürekli dayanışma halinde. Her sene bir dünya festivalinden seçkiyi Türkiye’ye taşıyan Pembe Hayat KuirFest de dördüncü senesinde Queer Lisboa’dan unutulmaz Çingene, İyi Geceler Külkedisi, Kızanlar, Kralın Bedeni ve Neo Joe Pop filmlerine ev sahipliği yapmıştı.

Festival ekibi, 2015 yılından bu yana Porto’da Uluslararası Queer Porto Film Festivali’ni düzenlemeye başladı. Dördüncü senesinde olan ve her yıl Ekim ayında gerçekleşen festival ise kuir kültürün en sembolik çalışmalarını seyirciyle buluşturuyor.

5 ayrı dalda filmler yarışacak

Festivalin bu senesinde En İyi Uzun Metraj ve En İyi Belgesel dalında 8’er film yarışırken, En İyi Kısa Film dalında 22, Benim Kısam dalında Avrupa’daki film okullarından çıkan 15 film ve Kuir Sanat dalında ise kuir sinema anlatılarının tasvir edildiği filmler jüri karşısında olacak.

Her dal için ayrı jürilerin olduğu bu sene, belgesel dalında Rui Filipe Oliveira, Margarida Leitão ve Pembe Hayat KuirFest direktörü Esra Özban jüri üyeleri olarak seçildi.

Kaynak: Pembe Hayat


Etiketler: kültür sanat
İstihdam