14/10/2021 | Yazar: Aslı Alpar

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kuveyt’te bir mahkemenin trans kadın Maha al-Mutairi’yi cinsiyet kimliğinden dolayı hapis cezasına çarptırdığını duyurdu.

“Kuveyt hükümetinin Maha al-Mutairi'yi trans kimliği nedeniyle hapse atması temel haklarının açık bir ihlali” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Maha al-Mutairi

İnsan Hakları İzleme Örgütü bugün yaptığı açıklamada, Kuveyt’te bir mahkemenin trans bir kadını internette “karşı cinsi taklit ettiği” gerekçesiyle hapis cezasına çarptırdığını duyurdu.

Örgüt trans kadının insan haklarını ihlal eden Kuveyt yetkililerine seslendi: “Bu tür kararlar, Kuveyt anayasası ve uluslararası hukuk kapsamında ifade özgürlüğü, mahremiyet ve ayrımcılık yapmama haklarını ihlal ediyor. Yetkililer onu derhal serbest bırakmalı ve mahkumiyet kararını bozmalı.”

Ceza Kanunu trans varoluşu kriminalize ediyor

Kuveyt’te hapis cezası verilen trans kadın Maha al-Mutairi trans kimliği nedeniyle 2019'dan beri birçok kez tutuklandı.

Al-Mutairi’nin hapse atılması 2007 tarihli Kuveyt Ceza Kanunu’nun 198. maddesine dayanıyor. Kanun, trans varoluşu “karşı cinsi taklit etmek” olarak yorumluyor ve suç haline getiriyor.

Kuveyt hükümeti transları korumalı!

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nde LGBT hakları araştırmacısı Rasha Younes, “Kuveyt hükümetinin Maha al-Mutairi'yi trans kimliği nedeniyle takip etmesi, tekrar tekrar tutuklaması ve hapse atması temel haklarının açık bir ihlalidir” dedi. .

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kuveyt Ulusal Meclisi'nin Ceza Kanunu’nun 198. maddesini yürürlükten kaldırması ve Kuveyt makamlarının cinsel şiddet de dahil olmak üzere tüm polis şiddeti iddialarını soruşturması, memurları görevi kötüye kullanmaktan sorumlu tutması ve transları şiddetten koruması gerektiğini söylüyor.

 


Etiketler: insan hakları, dünyadan
Telegram