07/12/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Kuzey Makedonya parlamentosu yasal cinsiyet tanıma bağlamında kendi kaderini tayin hakkının temel prensip olması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kuzey Makedonya’da yasamanın gündemi yasal cinsiyet tanıma Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kuzey Makedonya parlamentosunun 17 Kasım’da düzenlediği “LGBTİ'lerin haklarını geliştirme” konulu yuvarlak masa toplantısında yasal cinsiyet tanıma prosedürlerinin insan hakları minvalinde değişmesi gündemdeydi.

Partiler Arası Parlamento Grubu’nun, Avrupa Konseyi’yle işbirliği içinde, Kuzey Makedonya Parlamentosu'nda tartıştığı yasal cinsiyet tanıma üzerine AB'deki iyi uygulamalar ve kendi kaderini tayin hakkına dayalı yasal cinsiyet tanıma erişiminin olumlu etkisi konuşuldu.

Toplantıda trans hakları savunucuları Lila Milikj ve Predrag Jovanovski; yasal cinsiyet tanıma eksikliği nedeniyle transların yaşadığı ayrımcılık örneklerini paylaştı. Milikj ve Jovanovski, Kuzey Makedonya’da cinsiyet tanıma prosedüründeki yasal eksiklikten ötürü barınma, eğitim, istihdam, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda transların günlük hayatta karşılaştıkları engellere dikkat çekti.

LGBTİ+ aktivistleri tasarıyı destekliyor

Kanun taslağı Meclis’te. Mevcut haliyle taslak, trans ve non-binarylerin yasal cinsiyet tanımaya erişimi için şeffaf bir idari prosedür öngörüyor. Ülkede LGBTİ+ aktivistleri, transların insan haklarına erişimini iyileştirmeye yönelik önemli bir kilometre taşı olarak tasarıyı destekliyor.  


Etiketler: insan hakları, dünyadan
İstihdam