09/12/2022 | Yazar: Kaos GL

Kuir Kıbrıs Derneği’nin, 25 Aralık’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde belediye başkanı adaylarının imzasına açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nün üçüncü imzacısı Lefkoşa Türk Belediyesi adayı Mehmet Harmancı oldu.

Lefkoşa Türk Belediyesi adayı Mehmet Harmancı, LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü imzaladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kıbrıs’ın kuzeyinde, 25 Aralık’ta 18 belediyede gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde Kuir Kıbrıs Derneği’nin belediye başkanı adaylarının imzasına açtığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü”nün üçüncü imzacısı Lefkoşa Türk Belediyesi adayı Mehmet Harmancı oldu:

Kuir Kıbrıs Derneği’ni ziyaret eden Lefkoşa Türk Belediyesi Adayı Mehmet Harmancı meclis üyesi adayları, dernek aktivistleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kuir Kıbrıs Derneği’nin son yıllarda yaptığı araştırma bulguları aktarılarak, LGBTİ+’ların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümlenmesinde yerel yönetimlerin görevleri tartışıldı. Lefkoşa Türk Belediyesi Adayı Mehmet Harmancı, 2014 yılından itibaren LTB’nin de bu alanda kökten bir anlayış değişikliği için ortaya çaba koyduğunu ve diğer belediyelere de örnek olmasını umduğunu vurguladı. Sadece görünürlük anlamında değil, LGBTİ+ bireylerin toplum içerisinde kabul edilmesi ve bu kabulün eşitlik ve adalet temelinde yayılmasını sağlamanın da yerel yönetimin önemli ödevleri arasında olduğunu vurguladı. Harmancı, LGBTİ+’ların istihdam ve barınma fırsatlarına erişimde önemli engellerle karşılaştıklarının farkında olduklarını, önümüzdeki dönemde de dernekle işbirliği içerisinde bu alanda çalışmak istediklerini vurguladı. Gerek özel gerekse kamu sektöründe bu alandaki farkındalığın da artırılması gerektiğinin altını çizdi.”

Kuir Kıbrıs Derneği, 2018 yılında başlattığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol metnini adayların imzasına açarak, kazanan adaylar ile metinde geçen maddeler üzerinden iş birliklerini hayata geçirdi. 25 Aralık 2022 tarihinde 18 belediyede gerçekleşecek olan yerel seçimler yaklaşırken, 4 yıl boyunca yaptığımız araştırmalar, sahadaki deneyimlerimiz ve tüm Dünyada giderek derinleşen homofobik, bifobik ve transfobik söylem ve tutumları göz önünde bulundurarak  yerel yönetimlerin eşitlikçi ve özgürlükçü, şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının hayata geçirilmesi ve LGBTİ+’ların hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirilmesi konularında sorumluluklarını hatırlatmak üzere belediye başkan adaylarına yönelik “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni” güncelleyerek, geçtiğimiz hafta belediye başkan adaylarının imzasına açılmıştı. 

İnsan haklarından taraf olan ve cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve çeşitliliğine saygı duyan tüm belediye başkan adayları protokolü imzalamaya ve bunu kamuoyu ile paylaşmaya davet edildi. ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü 18 bölgede bulunan adaylar tarafından 16 Aralık 2022 tarihi cuma gününe kadar imzalayabilecekler.

Adayların, ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’ hakkında daha detaylı bilgi almaları için Kuir Kıbrıs Derneği’ne ait websitesini ziyaret ederek veya 0542 858 58 47 no’lu dayanışma hattı üzerinden derneğe ulaşarak protokol hakkında adayların daha detaylı bilgi alabilecekler duyuruldu.


Etiketler: kent hakkı, siyaset, dünyadan
İstihdam