08/12/2021 | Yazar: Kaos GL

Büşra İşgüzar’ın “Lezbiyen Feministlerin Feminist Düşünceleri ve Toplulukları” Paradigma Akademi’den çıktı.

“Lezbiyen Feministlerin Feminist Düşünceleri ve Toplulukları” çıktı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Büşra İşgüzar’ın “Lezbiyen Feministlerin Feminist Düşünceleri ve Toplulukları” Paradigma Akademi’den çıktı.

Yayınevi kitabı şöyle tanıtıyor:

“Lezbiyen feminist bilgi ya da lezbiyen feminizm deneyimleri, herkes için farklılık gösterebildiği gibi, her ülkenin kültürünün, yaşam koşullarının birbirinden farklı olmasından dolayı çeşitlidir. Bu kapsamda Türkiye’nin de tartıştığı ya da yoğunlaştığı konular kendine özgüdür.

“Lezbiyen feminizme dair literatür; Amerika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde pek çok çalışmayı bünyesinde barındırır. Oysa Türkiye’de lezbiyen feminizm literatürü yalnızca çevrimiçi yayımlanmış birkaç yazıdan ibarettir. Öte yandan 2020 yılı itibariyle, tarafımdan yapılan literatür taramasında Türkiye’deki lezbiyen feminizme dair akademik bir çalışmaya rastlanmamıştır.

“Bu yönden çalışma Türkiye’deki lezbiyen feminizmi araştıran ilk metin olma özelliği gösterir. Aynı zamanda bu çalışmanın bir keşif/ araştırma yazısı niteliğinde olduğu ve sonraki çalışmalara ışık tutabileceği söylenebilir.”

Büşra İşguzar daha önce, LGBTİ+ alanında tarih, medya ve düşünce analizlerini içeren çalışmaları bir araya getiren “LGBTİ+ Akademi: Tarih, Medya ve Düşünce Analizleri” kitabının editörlüğünü de üstlenmişti.

Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 


Etiketler: kültür sanat
İstihdam