08/01/2010 | Yazar: Kahraman Gür

Görünür değilsen yoksun. Yıl 2010 ve lezbiyen görünürlüğü halen sınırlı.

Lezbiyen Görünürlüğünde 2000’li Yılların Önemli Adımları Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görünür değilsen yoksun. Yıl 2010 ve lezbiyen görünürlüğü halen sınırlı. Fakat son 10 yılda lezbiyen görünürlüğü de eşcinsel hareket gibi ivme kazandı.

Eşcinsel evlilikleri koşusu 2000’li yılların başında start aldı.  LGBT hakları mücadelesi sürerken, Lezbiyen pop kültürü coming out yaptı.

Eşcinsel evliliği, Nefret suçları yasası, Lezbiyen valiler ve başbakan gibi siyasi kazanımların yani sıra The L Word, Sout of Nowhere, Grey’s Anotomy gibi popüler diziler ve ünlü lezbiyenlerin coming outlari lezbiyen görünürlüğünde önemli adımlar oldu. 

SheWired çalışanları iki binli yıllarda özellikle Amerikan kültüründe lezbiyen görünürlüğünü arttıran önemli olayları listeledi.

SheWired’in önemli bulduğu olaylar listesi:


2000 yılında Vermont eşcinseller için sivil birliktelik yasasını kabul eden ilk eyalet oldu.Hilary Swank erkekler ağlamaz filmiyle Oscar 2000’de en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı Lezbiyen Sheila Kuehl 2000 yılı seçimlerinde California senatörü oldu.
 
[ pagebreak ]

AfterEllen.com 2002 yılında kuruldu. AfterEllen.com medyadaki lezbiyen ve biseksüel kadınlar için önemli bir web sayfası oldu.
 


Tipping the Velve 2002 yılında BBC’de. Sarah Waters’ın en çok satan kitaplar listesinde yer alan lezbiyen kadınların aşkını, coming out ve ayrılıklarını anlatan kitabı BBC de üç bölümlük dizi olarak gösterildi. 
 


2003’de Massachusetts, Amerika’da Eşcinsel evliliği onaylayan ilk eyalet oldu.
 


2004 yılında, The L Word Lezbiyen dünyasının bir numara dizisi gösterime başlandı The L Word altı sezon boyunca lezbiyen kadınların Pazar akşamı olmazsa olmazı oldu. Halen en favori lezbiyen dizisi.
 
[ pagebreak ]

Yine 2004 yıllında The Ellen DeGeneres Show’ Amerika’da top programlardan biri oldu. Birçok insan bir lezbiyenin hazırlayıp sunduğu bu komedi programını çok sevdi. Genelde popüler isimleri konuk eden Ellen bir programında eşi Portia de Rossi’ı ağırladı.
 Sex and the City oyuncusu Cynthia Nixon 2004’de sevgilisiyle beraber coming out yaptı.
 


Eşcinsel evliliği yasallaşmaya başlandı. Hollanda 2001 yılında, Belçika 2003, İspanya ve Kanada 2005 yılında eşcinsel evliliği yasallaştırdı.
Cherry Jones, 2005’de prime time da canlı yayınlanan the Tony ödülü programında sevgilisiyle öpüştü.

[ pagebreak ]

Lezbiyen dizi South of Nowhere  2005’de gösterime başlandı.


Son on yılda tenis kortlarının gözde Lezbiyen oyuncusu Amelie Mauresmo 2006 yılında fırtına gibi esti.2008 yılında Denise Simmons ABD’de ilk siyah lezbiyen valisi olarak tarihe geçti.Yine 2008’de Grey's Anatomy primetime da lezbiyen aşkı dizide işledi.

[ pagebreak ]

Del Martin ve Phyllis Lyon 2008 haziranında yasal olarak nikahlandılar. Amerika’nın ilk lezbiyen örgütü Bilitisin kızlarında 1955 yılında birlikte çalışan iki activist 56 yılık birlikteliklerini California’da resmiyete döktüler.

2008’de Ellen DeGeneres ve Portia de Rossi “evet, kabul ediyorum” diyen bir başka çift oldu. People magazine dergisi iki gelinin birlikte resmini kapak resmi yaptı.2008 yılında Rachel Maddow ilk açık lezbiyen ana haber sunucusu oldu.

Amerikan eyaletleri 2008 ve 2009’da eşcinsel evlilikleri onaylıyor. Connecticut 2008 yılında, Iowa, Washington DC ve Vermont 2009’da eşcinsel evlilikler yasallaştırdı. California ve Maine’de evlilik tartışmalar sürüyor. NJ’de yasa mecliste taşındı bile.

[ pagebreak ]

2009’da İzlanda başbakanı dünyada ilk açık lezbiyen lider olarak tarihe geçiyor.

 

Başkan Obama ‘Matthew Shepard ve James Byrd Jr.’ nefret suçları yasasını imzalıyor.
Tv showlarında her zaman ideal anne tiplemeleriyle rol alan Amerikalıların gönlüde tv annesi  olarak yer edinen Meredith Baxter 2009’da come out yapıyor.

 

2009’da Annise Parker Amerika’nın dördüncü büyük kenti Houston’a vali seçildi.

 
shewired
http://www.shewired.com/Article.cfm?ArticlePage=1&ID=24160


Etiketler: insan hakları
Nefret