26/04/2021 | Yazar: Kaos GL
Mine Yanat, lezbiyen bir anne olarak hikayesini, 1993 yılındaki İstanbul Onur Yürüyüşü denemesini ve nihayet 2003’te yapılabilen İstanbul Onur Yürüyüşü’nü anlatıyor.
![Lezbiyen Görünürlük Günü’nde izleyin: Lezbiyen ve Anne Olmak - Mine Yanat Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı](img/galeri/haberler/lezbiyen-gorunurluk-gunu-nde-izleyin-lezbiyen-ve-anne-olmak-mine-yanat.jpg)
26 Nisan Lezbiyen Görünürlük Günü’nde sözlü tarih belgesel çalışmamızdan videoları hatırlatıyoruz.
LGBTİ+ kişilerin gündelik hayatlarından örgütlenmeye; 80 ve 90’lı yıllardaki mücadeleden medyaya birçok konuyu ele alan sözlü tarih projesinde Mine Yanat; 80’lerde İstanbul’u, 93’teki ilk Onur Yürüyüşü denemesini, 2003’te yapılabilen ilk onur yürüyüşünü ve lezbiyen bir anne olarak hikayesini anlattı:
“2003’te; seneler sonra bir heyecan, o heyecanı kendi içimde, o duyguyu ben nasıl anlatayım yani… İlk yürüyüşümüzü yapamamıştık, bir ton şey oldu etti, sonra çıkıyorsun oğlunla beraber orada yürüyorsun. Bu farklı bir şey. O duygularla ben sarhoş gibiydim zaten. Sadece oğlum, ben yürüdüğümü hatırlıyorum. Bayrağı salladığımızı hatırlıyorum, oğlumu öptüğümü, bayrağı öptüğümü falan hatırlıyorum… Onun dışında hiçbir şey hatırlamıyorum. Yani içmeden sarhoş olmuştum. Yani o acayip bir duygu ya, şimdi bir tuhaf oldum. Ya ben çok duygusal bir insanım da, ya o duyguları anlatamıyorum, içime böyle keşke her gün yürüyüş olsa, her gün yürüsek keşke…”
Mine Yanat’la söyleşinin de yer aldığı Patikalar kitabına ulaşmak için tıklayın.
Videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz…
![Video Haber İkon](img/icons/video-news.png)
Etiketler: kadın, yaşam, aile