24/08/2022 | Yazar: Aslı Alpar

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Polonya’nın Evrensel Periyodik İzlemi öncesi hatırlatmaları:

“‘LGBT’siz bölge’nin kaldırılması için derhal harekete geçilmeli” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Varşova, Polonya, 4 Ekim 2020, Tomasz Stefaniak / Shutterstock 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Kasım ayında gerçekleşecek Polonya’nın Evrensel Periyodik İzlemi öncesinde ülkedeki insan hakları ihlallerini özetleyen bir metin yayımladı.

Polonya hükümetinin uluslararası yükümlülüklerine uyumuyla ilgili temel endişelerini vurgulayan metin LGBTİ+ haklarına dair şunlara dikkat çekiyor:

·       Hükümet, LGBT’ler için düşmanca bir ortam yarattı ve bu ortamda LGBT’ler giderek daha fazla ayrımcılığa uğradı.

·       LGBT’lerin hakları son yıllarda kötüleşti. LGBT aktivistleri giderek daha düşmanca bir ortamın olduğunu bildiriyor. Bugüne kadar, Ceza Kanunu'ndaki nefret suçu hükümleri cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği temelinde işlenen suçları içermedi ve LGBT’ler hükümetin bildirilen tehditlere veya saldırılara verdiği yanıtın yetersiz olduğunu bildiriyor.

·       Yeniden seçilmesi sırasında Duda, LGBT’lere karşı defalarca düşmanca söylemde bulundu ve “çocukları LGBT ideolojisinden koruma” sözü verdi.

·       Ülke genelindeki Polonya yerleşimlerinin üçte biri “LGBT’siz bölge”yi kabul etti. En az üç yetkili, Avrupa Birliği fonlarını kaybetme korkusuyla LGBT karşıtı beyanlarını iptal etti.

·       Ağustos 2020'de, halka açık anıtlara gökkuşağı bayrakları yerleştiren LGBT aktivistleri tutuklandı. Mayıs 2019'da polis, gökkuşağı haleli Meryem Ana posterlerini dağıtan bir sanatçıyı tutuklamak istedi.

HRW'den öneriler

HRW, bu hatırlatmanın ardından Evrensel Periyodik İnceleme’de ülkenin şu konulara teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor:

·       LGBT’lere karşı nefrete teşvik eden ifadeler ve eylemler de dahil olmak üzere her türlü nefret söylemini en üst siyasi makamlarca kınanmalı;

·       “LGBT’siz bölge” beyannameleri ve kararlarını yürürlükten kaldırmak için ulusal, bölgesel ve belediye düzeylerinde derhal harekete geçmeli;

·       Mevcut nefret suçu yasasını, cinsel yönelim veya cinsiyet kimliğine dayalı işlenen suçları içerecek şekilde değiştirin;

Evrensel Periyodik İzlem hakkında

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin BM üyesi her ülkenin insan haklarının korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için göstermiş olduğu performansı incelemek ve bu yolla insan hakları durumunu dünyanın her köşesinde iyileştirmek amacıyla oluşturduğu bir mekanizma.

Evrensel Periyodik İnceleme 2006’dan bu yana gerçekleşiyor.


Etiketler: insan hakları, dünyadan
nefret