10/12/2019 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ Aile Dernek ve Grupları’ndan 10 Aralık İnsan Hakları Günü açıklaması: Evlatları LGBTİ+ olan herkesi başka bir aile mümkün diyerek bize katılmaya, örgütlenmeye davet ediyoruz.

LGBTİ+ Aile Örgütleri: Özgürce yaşamak her insanın hakkı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, LİSTAG LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği, Akdeniz Antalya Aileleri Grubu, İzmir LGBTİ+ Aileleri Grubu ve Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklama yayınladı.

Aile grupları açıklamalarında, “Ayrımcılığa, ötekileştirmeye, nefrete, şiddete hayır” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Bugün İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 50. yılı. Ne yazık ki hem dünyada, hem de özel olarak Türkiye'de hemen her gün LGBTİ+'lere yönelik insan hakları ihlalleriyle karşılaşıyoruz.

Bildirgenin 1. Maddesi'nde "Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar" denmesine rağmen, Türkiye'de hemen her gün bu maddeyi ihlal eden, ayırımcı ve ötekileştirici nefret söylemleriyle karşılaşıyoruz. Devletin kişi hak ve özgürlüklerini korumakla görevli kurumlarının en üst düzey yöneticileri dahi LGBTİ+'leri doğal olmayan bir durum, bir sapkınlık ve sapıklık olarak damgalıyor, hedef gösteriyor.

Türkiye'de yürürlükteki mevzuatın içinde cinsel yönelimi de koruma altına alan tek kanun olan 6284 numaralı kanun, yani İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesi için yoğun bir kampanya yürütülüyor. Bu kanunun LGBTİ+'leri desteklediği, bunun aile kurumunu parçalayacağı, böylece toplumun temellerinin sarsılacağı anlatılarak, evlatlarımız bir kez daha hedef gösteriliyor.

Bütün bu hedef göstermeler, nefret söylemleri, bize ayrımcılık, ötekileştirme ve şiddet olarak geri dönüyor. LGBTİ+'ler okulda, işyerinde, sokakta, hayatın her alanında ruhsal ve fiziksel şiddete maruz kalıyor. Bu şiddet ölümle dahi sonuçlanabiliyor.

LGBTİ+'lerin anneleri, babaları, kardeşleri ve akrabaları olarak örgütlenen bizler, bütün insanların özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğduğuna yürekten inanıyoruz. Bu en temel haklardan çocuklarımızın da yararlanması, ötekileştirmenin, ayrımcılığın, nefretin ve şiddetin son bulması için bir araya geliyor, örgütleniyor ve mücadele ediyoruz. Evlatları LGBTİ+ olan herkesi başka bir aile mümkün diyerek bize katılmaya, örgütlenmeye davet ediyoruz.

Gökkuşağının altındaki dünyada özgürce yaşamak her insanın hakkı!


Etiketler: insan hakları, aile
bülten