23/09/2019 | Yazar: Kaos GL

Yasemin İnceoğlu ve Savaş Çoban’ın derlediği, birçok gazeteci ve akademisyenin katkılarıyla hazırlanan “LGBTİ Bireyler ve Medya” kitabı Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı.

“LGBTİ Bireyler ve Medya” kitabı yayımda! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ayrıntı Yayınları, Yasemin İnceoğlu ve Savaş Çoban’ın derlediği, birçok gazeteci ve akademisyenin katkılarıyla hazırlanan “LGBTİ Bireyler ve Medya” kitabını yayımladı.
LGBTİ aktivistleri Boysan Yakar, Zeliş Deniz ve Bulut Öncü’nün anısına ithaf edilen kitapta kaosGL.org’dan Yıldız Tar’ın da “Kendi Hikâyeni Anlatmak” isimli metni yer alıyor.
Yayınevi kitabın yazılma amacını “Bu çalışmada LGBTİ ve medya ilişkisi çeşitli açılardan incelenmekte, medyanın ötekileştirici söylemleri eleştirel bir perspektiften hareketle” diyerek özetliyor ve kitabı şu cümlelerle tanıtıyor:lgbti-bireyler-ve-medya-kitabi-yayimda-1
“Medyanın LGBTİ bireyleri temsili ve onlara karşı tutumu, temel özgürlüklere yönelik nefret söylemi, ötekileştirme, hedef gösterme, etiketleme, hakaret gibi saldırıları içermektedir.
LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılık medyanın en önemli sorunlarından biridir; medya cinsel yönelimlere ve cinsiyet kimliklerinin eşitliğine önem vermeyen, hatta ötekileştiren bir tutum içindedir. İnsanlar cinsel yönelimleri göz önünde bulundurularak medya alanında iş bulamamakta ya da işten ilk uzaklaştırılanlar olmaktadır. Medyanın söylemi LGBTİ bireyleri hedef alan ve nefret içeren örneklerle doludur. Medya, LGBTİ haberlerini şiddet içeren 3. sayfa haberleriyle, cinsel içerikli, toplum ahlakına aykırı olarak vermekte, LGBTİ bireyleri ise “sapkın” veya “canavar” gibi sunmaktadır. Bu aslında genel anlamıyla tüm “öteki”ler için de geçerli bir durumdur.
Günümüzde yükselen muhafazakârlaşma ve gittikçe artan baskılar LGBTİ bireyler üzerinde daha büyük baskı yaratmaktadır. Özellikle muhafazakâr medya tarafından açıkça aşağılanıp, hedef gösterilen LGBTİ bireyler ikili bir baskı altında yaşamakta, var olma ve kendilerini kabul ettirme mücadelesi vermektedir.”
Kitaptan bir bölüm okumak için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
Dijital