02/02/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ derneklerinden ortak açıklama: LGBTİ+’lara karşı her türlü aşağılama, utandırma ve kriminalize etmeye girişimlerine karşı mücadele eden bizler Onur Yürüyüşleri’nde de olduğu gibi #AşağıBakmayacağız.

LGBTİ+ dernekleri: Göğe bakalım, gökkuşağına bakalım! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ dernekleri, Boğaziçi Üniversitesi’nde polis şiddeti, LGBTİ+’ları hedef alan karalama kampanyaları ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatıldığını söyleyen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya paylaşımına ilişkin açıklama yayınladı.

“Onur yürüyüşlerimiz, yüzümüzü eğmemizi söyleyenlere karşı aşağı bakmama mücadelesidir bir yandan da. #AşağıBakmayacağız çünkü yukarıda hepimizin özgürleşmesinin olmazsa olmazı gökkuşağı var! Hep beraber, toplumsal barış içerisinde yaşamak için göğe bakalım, gökkuşağına bakalım!” diyen derneklerin açıklamasının tam metni şöyle:

Göğe Bakalım, Gökkuşağına Bakalım!

Bizler aşağıda imzası bulunan LGBTİ+ dernekleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin demokratik protestolarına uygulanan polis şiddetini ve kamu görevlileri eliyle yürütülen LGBTİ+ düşmanı karalama kampanyalarına itiraz ediyoruz!

LGBTİ+’lara ve LGBTİ+’ların ifade ve örgütlenme özgürlüklerine saldırılar, ayrımcılık ve nefret söylemi kabul edilemez. LGBTİ+’ların hedef gösterilmesi, aşağılanması, hak savunucularının marjinalleştirilmesi ayrımcılık ve suçtur. Öğrencilerin protesto ve ifade özgürlükleri hakkı, demokratik bir toplumun olmazsa olmazıdır. Söz konusu hedef gösterme ve karalama kampanyalarının bir sonucu olarak Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması, bu kararın kulübe bildirilmeden önce sosyal medyada paylaşılması; çok açık bir şekilde LGBTİ+’ların ifade ve örgütlenme özgürlüğünün ihlal edilmesi demektir.

LGBTİ+’ların eşitlik ve özgürlük mücadelesi, demokratikleşme ve insan hakları mücadelesidir ve bu mücadelenin vazgeçilemez bir parçasıdır. Yetkililere, karalama kampanyaları ile demokratik haklarımızı ihlal etmeye derhal son vermeleri gerektiğini tekrar söylüyoruz. LGBTİ+’ların can güvenliklerini dahi tehlikeye atabilecek bu kampanyalara karşı tüm sivil toplum örgütlerini nefret söylemi ve nefret suçuyla mücadeleye çağırıyoruz.

LGBTİ+’lara karşı her türlü aşağılama, utandırma ve kriminalize etme girişimlerine karşı mücadele eden bizler Onur Yürüyüşleri’nde de olduğu gibi #AşağıBakmayacağız.  Çünkü hepimizin birbirinde ve gökyüzünde bulduğu, özgürleşmenin olmazsa olmazı gökkuşağı var! Hep beraber, toplumsal barış içerisinde yaşamak için göğe bakalım, gökkuşağına bakalım!

17 Mayıs Derneği

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER)

BİZ Derneği

Genç LGBTİ+ Dayanışma Derneği

HEVİ LGBTİ+ Derneği

Kaos GL Derneği

Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği

LİSTAG (LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği)

Muamma LGBTİ+ Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği

Özgür Renkler Derneği

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği

SPoD

Ünikuir Derneği


Etiketler: insan hakları
nefret