26/05/2021 | Yazar: Kaos GL

Finlandiya'da bulunan Aalto Üniversitesi ve Vaasa Üniversitesi'nin yürüttüğü araştırmaya göre LGBTİ+ haklarını destekleyen şirketler daha kârlı.

LGBTİ+ dostu şirketler daha kârlı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon: İnsan Hakları Kampanya Vakfı, Kurumsal Eşitlik Endeksi 2021 kapak görseli 

Forbes’tan Josie Cox, Finlandiya'da yapılan yeni bir araştırmaya göre LGBTİ+ haklarını destekleyen şirketlerin daha kârlı olduğunun kanıtlandığını yazdı.

Cox, son yıllarda artan sayıda araştırmayla cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ve ırksal anlamda çeşitliliği teşvik eden şirketlerin finansal olarak daha iyi performans gösterdiğinin bilindiğini hatırlatıyor ve ekliyor: “Ayrıca Finlandiya'da yapılan yeni bir araştırmayla LGBTİ+ dostu politikaları savunan şirketlerin daha kârlı olduğu kanıtlandı.”

Finlandiya’da bulunan Aalto Üniversitesi ve Vaasa Üniversitesi'nden araştırmacıların yürüttüğü çalışma 2003 ile 2016 yılları arasında halka açık 657 ABD şirketinin finansal performansını değerlendiriyor. Araştırmanın sonucuna göre LGBTİ+ dostu politikalara sahip şirketler hem kâr oranları daha yüksek hem de borsada daha değerli.Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
İstihdam