20/12/2022 | Yazar: Kaos GL

AĞ-Da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dayanışma Ağı: “LGBTİ+ düşmanlığından siyasi rant devşirmeye kalkışan Anayasa değişikliği teklifine HAYIR diyelim!”

“LGBTİ+ düşmanlığının siyaset malzemesi haline getirilmesine hayır diyoruz!” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

AĞ-Da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dayanışma Ağı; Adalet Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin Meclis Başkanlığı’na getirdiği ayrımcı anayasa değişikliği teklifiyle ilgili açıklama yayınladı.

Ağ “LGBTİ+ düşmanlığından siyasi rant devşirmeye kalkışan Anayasa değişikliği teklifine HAYIR diyelim!” dedi:

“LGBTİ+'ları hedef alan nefret söyleminin, LGBTİ+ düşmanlığının Anayasa değişikliği teklifi adı altında siyaset malzemesi haline getirilmesine hayır diyoruz! Ne yazık ki son zamanlarda LGBTİ+’ları hedef alan seslere her gün yenileri ekleniyor. LGBTi+’lar hedef gösteriliyor; sapkın deniliyor, aileye zarar veriyor/verecek deniliyor, toplumsal bir tehdit deniliyor, dış güçlerin maşası deniliyor. LGBTİ+’lar insanlıktan çıkaran söylemlere hapsediliyor. Bütün bunları her gün ekranlardan duyuyor, yazılı basından okuyor ve hatta düzenlenen ‘aile yürüyüşleri’ ile doğrudan hedef gösterildiklerine tanık oluyoruz. En temel insan hakları, var olma hakları neredeyse her gün çiğneniyor, ancak buna karşı neredeyse hiç ses çıkmıyor. LGBTİ+’lar görmezden geliniyor, bir anlamda yok sayılıyor. Oysa biz LGBTİ+’ların var olduğunu biliyoruz. Biliyoruz, çünkü onlar biziz, bizim ‘evlatlarımız’, ‘kardeşlerimiz’, ‘akrabalarımız’, ‘dostlarımız’, ‘komşumuz’, ‘iş arkadaşlarımız’, her gün alışveriş yaptığımız ‘esnaf’, bilgisayarımız bozulduğunda götürdüğümüz ‘teknisyen’, postanedeki güler yüzlü ‘memur’ hastanedeki ‘doktor’, asansörde selamlaştığımız o ciddi ‘arkadaş’… Bizler ya bu dayatmalardan sineceğiz ya da ‘buradayız’ diyeceğiz. Çağrımız, insan haklarını savunmayı ilke edinmiş herkese: LGBTİ+’ların var olduğunu, haklarının insan hakkı olduğunu hep birlikte haykıralım! En güçlü şekilde, herkesin duyabileceği bir şekilde ifade edelim! Unutmayalım ki, ihlal edilen her hak, yarın diğer hakların da çiğnenmesini beraberinde getirecektir. Dayanışma yaşatır, hep birlikte yaşamı savunalım! LGBTİ+ düşmanlığından siyasi rant devşirmeye kalkışan Anayasa değişikliği teklifine HAYIR diyelim!”


Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam