16/06/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ kampanyacıları desteklemek için hazırlanan küresel modül, “Duyguları ve Bakış Açılarını Değiştir” Türkçe’ye çevrildi.

LGBTİ+ kampanyacılar için küresel modül artık Türkçe Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Nihayetinde bir toplumu değiştirebilecek olan devrimler ve reformlar değildir, bunun yerine daha güçlü bir hikâye anlatmanız gerekmektedir, bu hikâye o kadar ikna edici olmalı ki eski mitlerin tümünü ortadan kaldırıp sizin hikâyenizi asıl hikâye yapmalıdır”.

Bu ifadeler, “Duyguları ve Bakış Açılarını Değiştir” modülünün girişinden. Ivan Illich’in cümleleriyle açılan modül LGBTİ+ kampanyacılara duyguları ve bakış açılarını değiştirmek için bir yöntem önerisi olarak hazırlandı.

“Duyguları ve Bakış Açılarını Değiştir” modülü artık Türkçe. Marsel Tuğkan Gündoğdu modülü Türkçe'ye uyarladı ve çevirdi.

The IDAHO Committee tarafından geliştirilen “Duyguları ve Bakış Açılarını Değiştir” (Changing Hearts & Minds) modülü, LGBTİ+ kampanyacılara temel düzeyde bilgi ve beceri kazandırmayı hedefliyor.

Modülde neler var?

Modül dokuz dersten oluşuyor:

Kampanya nedir?

“Birçok kampanya biçimi bulunmaktadır ve bunlar kolaylıkla birbirine karıştırılabilir. Bu kampanyaların her birinin kendi stratejileri bulunmaktadır. Öyleyse, biz burada ne tür kampanyalardan bahsediyoruz?”

Tutumlar nelerdir?

“Tutumların ne olduğunu ve bunların nasıl şekillendirildiğini anlayın.”

Tutumları Araştırma

“İyi bir kampanya, başarmak istediği değişimleri açık bir şekilde tanımlar. Tutum değiştirme hedeflerinizi belirlemek için ihtiyaç duyacağınız araştırmayı nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin.”

Değerleri Araştırmak

“Değerler, tutum değiştirmede önemli dinamiklerdir. Ancak hedef grubunuzu harekete geçirebilecek değerleri nasıl belirleyebilirsiniz?”

Değerler ile Şekillendirme

“İletişiminizi Şekillendirmede Doğru Değerlerin Nasıl Kullanılabileceğini Öğrenin”

Metaforlar, Haberciler ve Ton ile Şekillendirme

“Metaforlar, haberciler ve ton ile nasıl şekillendirilebileceğini öğrenin”

Şekillendirmelerinizi Test Etme

“Kampanyanız ne kadar iyi araştırılmış olursa olsun, bunun işe yarayıp yaramayacağınızı yalnızca test etmek ortaya çıkaracaktır.”

Ön Yargılar

“İnsan psikolojisi, kampanya mesajlarını çarpıtan ve bozan, iyi ya da kötü ön yargılar ile doludur. Onlarla nasıl dans edeceğinizi veya onlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.”

İletişim Taktikleri

“Kampanya İletişiminizin Etkinliğini Artırmak için Birçok İletişim Taktiğinin Nasıl Kullanılabileceğini Öğrenin”

IDAHO Committee hakkında

Dünyanın dört bir yanında toplumsal cinsiyet ve LGBTİ+ hakları alanında çalışan kampanyacılardan oluşan bir ağ olan the IDAHO Committee, 2005 yılında bu alanların küresel anlamda görünürlük ve ivme kazanabilmesi için kuruldu. Aradan geçen zamanın ardından kurum, yaratıcı ve etkili kampanya stratejileri geliştirmek isteyen aktivistleri destekleyecek ve teknik destek sunabilecek the SOGI Campaign (Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Kampanyası) projesini hayata geçirmeye karar verdi. Bu projede, kampanya ve iletişime dair bazı modüller, kurslar, kuizler ve eğitici video ve görsel içeriklerin bulunduğu modüller yar alıyor.

Modüle erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Etiketler: medya, yaşam, dünyadan
İstihdam