31/08/2022 | Yazar: Kaos GL

Siyasetçiler, gazeteciler, troller, bot hesaplar, siyasi partileri, kamu görevlileri…

LGBTİ+’lara dijital şiddetin failleri kim? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, LGBTİ+’lara dijital şiddete ilişkin bir araştırmaya başladı. Dernek; internet ve sosyal medyada LGBTİ+’ları ve LGBTİ+ örgütlerini hedef alan şiddet, nefret söylemi, hedef gösterme ve sansürün etkilerini araştıracak.

Dernek, araştırmayla eş zamanlı #SanaldaEşitlik kampanyası da başlattı. Önümüzdeki aylarda dijital şiddete ilişkin materyaller paylaşarak farkındalık yaratmayı amaçlayan derneğin beşinci paylaşımı: Failler kim?

Son yıllarda özellikle troll hesaplar üzerinden örgütlenen nefret kampanyaları öne çıkıyor. LGBTİ+’lara karşı organize ve sistematik nefret kampanyalarının failleri siyasetçiler, gazeteciler, troller, bot hesaplar, siyasi partileri, kamu görevlileri… Ancak dijital şiddet bununla sınırlı değil. Dijital şiddeti uygulayan kişi ya da kişiler; aile fertleri, partnerler, sınıf arkadaşları, iş arkadaşları, tanıdıklar veya kimliği tespit edilemeyen kişiler olabiliyor.

LGBTİ+’lara dijital şiddet araştırması

LGBTİ+’lara dijital şiddete ilişkin ilk araştırma olan çalışma kapsamında LGBTİ+ aktivistleri ile derinlemesine mülakatlar yapılacak. Mülakatların yanı sıra, LGBTİ+ örgütleri ve dijital şiddet alanında çalışanlarla da odak grup görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Dernek, LGBTİ+’ların maruz bırakıldıkları şiddet, nefret ve sansürü bildirebilmeleri için çevrimiçi bir anket de başlattı.

Ankete ulaşmak için tıklayın!

Araştırma sonuçları rapor olarak yayınlanacak. Ankette, internette dijital şiddetin sıklığı, boyutu, failleri ve LGBTİ+’lara etkisinin yanı sıra şiddetin türüne ilişkin detaylı sorular yer alıyor. Ankette ayrıca dijital şiddete karşı mücadele yöntemleri de soruluyor.


Etiketler: medya, dijital şiddet
nefret