21/06/2023 | Yazar: Kaos GL

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle LGBTİ+’ların anayasal haklarının kamu görevlilerince ihlalini soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

“LGBTİ+ları açıkça tehdit eden gruplara neden müdahale edilmemekte?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, LGBTİ+’ların anayasal haklarının kamu görevlilerince ihlali ve LGBTİ+’lara yönelik nefreti soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

TİP milletvekili Kadıgil’in soru önergesinde Onur Ayı kapsamındaki etkinliklerin yasaklanması, 9. Trans Onur Yürüyüşü’ne katılan aktivistlere yönelik polis saldırısı ile İstanbul’da gökkuşağı temalı karne töreni yaptığı gerekçesiyle açığa alınan öğretmen Emine Yahşi ve okul müdürü Emine Kızıldağ’a yönelik sorular yer alıyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle Meclis başkanlığına verilen soru önergesi şöyle:

“11. ODTÜ Onur Yürüyüşü düzenlemek için ODTÜ’de bir araya gelen öğrenciler, yürüyüş başlamadan kampüsü ablukaya alan polislerin orantısız güçle müdahalesi ile karşılaşmıştır. Polisin kütüphane içerisine girerek de gözaltı işlemi yaptığı görülmüştür.

İstanbul Valisi Davut Gül yürüyüş ve etkinliklere izin verilmeyeceğini belirtip ‘İzinsiz gösteri yapanlara müsaade edilmeyecektir’ demiş, Eskişehir’de 30 gün, İzmir ve Aydın’da ise 3 gün süreyle gösteriler yasaklanmıştır.

“İstanbul’da bu pazar günü, LGBTİ+ Onur Ayı etkinlikleri kapsamında Şişli’de ve Beyoğlu’nda bazı sokaklarda toplanmak isteyenlere polis şiddet kullanarak müdahale etmiş ve en az 10 kişinin gözaltına alındığı kamuoyuna yansımıştır.

“Anayasa’nın 34. maddesinde düzenlenen ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı’ uyarınca ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.’ Ancak, LGBTİ+ Onur Ayı kapsamında planlanan etkinlikler; Anayasal hakkın ihlali neticesinde müdahale ile sonlandırılmaktadır.

“Öte yandan; 15 Haziran tarihinde Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından düzenleneceği duyurulan ‘Güncel gelişmeler ışığında toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi ve LGBTİ+’lar’ başlıklı söyleşi hedef gösterilmiş, homofobik grup etkinlik saatinde etkinliğin gerçekleşeceği merkez önünde bir araya gelmiştir. Aynı şekilde İzmir Barosu tarafından Onur Haftası kapsamında 17 Haziran’da düzenlenen Onur Kahvaltısı'na saldırıda bulunulmuş, etkinlik esnasında saldırgan grup basın açıklaması yapmış, basın açıklaması sonrası dağılmayan grup tekbir getirerek kahvaltıya gelenleri tehdit etmiştir.

“Etkinliklere orantısız güç ile müdahalelerde bulunan kamu görevlileri ve Anayasayı ihlal ederek etkinliklerin yasaklanması kararını veren valiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?

LGBTİ+lar’ı hedef gösteren ve açıkça tehdit ederek etkinliklerde güvenlik riski doğuran gruplara neden müdahale edilmemektedir? 

Etkinlikler kapsamında kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınanlardan kaçı silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını kullanmak isteyen; kaçı Onur ayı etkinliklerini provake etmek, güvenlik tehdit oluşturmak ve nefret söylemlerinde bulunmak için alanlarda bulunan homofobik gruptan kişilerdir?

Selefiniz Süleyman Soylu döneminde LGBTİ+’lara yönelik saldırılara ilişkin verdiğimiz soru önergelerine “Her türlü ayrımcılığa karşı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine taraf olan ve bunu Anayasamızdaki eşitlik ilkesi ile muhafaza eden Ülkemiz nefret suçlarına karşı gerekli hassasiyeti göstermektedir” ifadeleriyle verilen ve fakat gereğini yapmayan tutum sizin döneminizde de devam edecek midir? LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık ve nefret suçlarıyla sadece önerge yanıtlarında mı ‘gerekli hassasiyet’ gösterilecektir?

“20 yıllık Emine öğretmenin ve okul müdürünün görevden alınmasının makul ve hukuki gerekçesi nedir?

Gökkuşağı renkleri hangi kanunun hangi maddesine göre suç teşkil etmektedir ve hangi kanunla yasaklanmıştır?

“Bakanlığınıza bağlı olarak görev yapan bir öğretmen ve müdürü hedef göstererek mesnetsiz iddialarda bulunan, görevden alınması için talimat veren ismi açık ve kapalı troll hesapları hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunacak mısınız?”


Etiketler: insan hakları, siyaset
İstihdam