12/05/2023 | Yazar: Gözde Demirbilek

Seçimleri SEP Eşitlik Örgütü’nden Tuna’ya sorduk: Güvenmemiz gereken şey, lubunya örgütlenişimizi büyütmek ve mücadelemizin toplumun tüm kesimlerinin demokratik hak arayışları ve emek mücadelesiyle yan yana gelmesi için çaba göstermek.

“LGBTİ+’ların çok önemli bir kısmının emekçi olduğunu unutmamak gerekiyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Seçimleri Sosyalist Emekçiler Partisi Eşitlik Örgütü’nden Tuna Kemal Bulut’a 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerini sorduk.

Tuna, LGBTİ+ milletvekili adaylarının sokaktaki yankıları değiştirdiğini, mevcut iktidarın değişmesi ile daha büyük alan açılacağını vurguladı.

LGBTİ+ haklarını savunulması noktasında daha demokratik bir alan için siyasi mücadele ihtiyacını ifade eden Tuna, lubunya örgütlenmesini büyütmek için çaba harcanması gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

Sence lubunyalar 14 Mayıs seçimlerinden ne bekliyor?

AKP, MHP ve diğer siyasal İslamcıların lubunyalar üzerinden yürüttüğü kara seçim propagandası var, bundan öncede aslında süreç çok farklı ilerlemiyordu. Yıllardır yasaklanan Onur Yürüyüşleri, Onur Haftası etkinleri ile Türkiye ve Kürdistan’da sağcı-milliyetçi ve siyasal İslamcıların cadı kazanında LGBTİ+’lar kaynatılmak isteniyor. 14 Mayıs seçim atmosferi bu süreci bir nebze de olsa kırdı. LGBTİ+ milletvekili adayları ve yürüttükleri seçim çalışmaları sokakta yankıları biraz da olsa değiştirdi ancak bu seçim ve sonrasında değişen süreçte LGBTİ+’lar için muazzam bir değişiklik olacağı düşüncesinde değilim. Ancak mevcut iktidarın değişmesi ile alan açılacağını düşünüyorum.

Seçim sürecinde lubunyaların özelleşen ihtiyaçları var mı?

Biz lubunyaların da kaderi hiçbir zaman toplumdan ve emekçi halktan bağımsızlaşabilecek bir noktada değil bu sebeple elbette ki LGBTİ+ haklarını savunulması noktasında daha demokratik bir alan veyahut bunun daha uygun bir toplum için siyasal zemin yaratan bir siyasi mücadele olması gerektiğini düşünüyorum. Elbette ki eşit yurttaşlık ve benzeri ayrımcılıktan kurtulan bir yapıya dair bir temennim var ama bu da toplumsal bir dönüşüm olmadan pek mümkün değil. O yüzden, bu sadece seçim sürecini öğrenebilecek bir nokta değil; bunun için küçük bir adım olarak belki görebiliriz.

LGBTİ+’ların çok önemli bir kısmının emekçi olduğunu unutmamak gerekiyor. Aslında LGBTİ+’lar emekçi mahallelerde kimliğini gizleyerek yaşamak zorunda kalıyor, Aynı zamanda bir ekonomik yoksullaşmanın da için içerisinden geçiyor. Bu sebeple aslında bu çelişkilerin her bir yönüne karşı mücadele edecek bir söylem geliştirmek ve emekçi halkı demokratik haklar mücadelesinin içerisine çekmek gerekiyor.

Bu seçimlerin lubunyalar için önemi nedir?

AKP’nin toplumsal olarak kendini benimsetemediği diktatörlüğünün sonunun gelmesi bütün demokratik kazanımların ve tüm demokratik ve emek mücadeleleri için alan açacaktır. Bir zemin doğurabilir, böyle bir imkan var. Çok büyük beklentiye girmemek gerektiğini düşünüyorum. Güvenmemiz gereken şey örgütlenişimizi büyütmek ve mücadelemizi toplumun tüm kesimlerinin demokratik hak arayışları ve emek mücadelesiyle yan yana gelmesi için çaba göstermektir.


Etiketler: insan hakları, yaşam, çalışma hayatı, siyaset
İstihdam