28/07/2023 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’den Yıldız Tar, VOA Türkçe’ye konuştu: “Dijital platformların ne yapacağı önemli. Eylül’de toplantıda ne diyecekler? Küresel standart ve ilkelerini çiğneyip RTÜK’ün emir eri konumunu kabul edecekler mi?”

“LGBTİ+’ların iması bile RTÜK’ün bütün hukuku ayaklar altına almasına yetiyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar, RTÜK’ün dijital platformlara sansürünü Voice of America’dan Yıldız Yazıcıoğlu’na değerlendirdi.

Gazeteci Yıldız Tar, sadece LGBTİ hakları bağlamında hak ve medya örgütleri değil, sanat camiası başta olmak üzere Türkiye'nin gün geçtikçe yasaklar ile kuşatılmasına karşı herkese seslenerek, VOA Türkçe’ye şu değerlendirmede bulundu:

“RTÜK sansürü maalesef ki yeni değil. Karasal yayın yapan televizyonlarda çoktan otosansüre dönüşen bu sistematik uygulamalarla anlaşılan o ki artık dijital platformların da otosansür uygulaması bekleniyor. LGBTİ+’ların iması bile RTÜK’ün bütün hukuku ayaklar altına almasına yetiyor. Hazırlattığı rapordaki hem trajik hem komik ifadelere değinmek bile istemiyorum. 'Cinsiyet temelli alternatif dünya düşlemek', 'cinsellik ve cinsiyet sınırlarının tanınmaması' bağlamı bilmesek, heyecan yaratabilecek cümleler. Evet, insanlar tam olarak alternatif bir dünya düşlüyor. Bunun için en çok izlenen, en çok beğenilen kültür sanat eserleri, RTÜK’ün kırmızı çizgilerinin hepsini ihlal eden eserler. Ve evet, insanların cinsellik ve cinsiyetlerine çekilen sınırların hepsinin yıkılması gerek. RTÜK, bu gerekçelerle kendisini ideolojik bir konuma oturttuğunu bir kez daha gösterdi. O ideoloji de LGBTİ+ düşmanlığı ile örülmüş derin bir baskıcı, ayrımcı rejim.”

“Tabi burada dijital platformların ne yapacağı önemli. Eylül’de toplantıda ne diyecekler? Küresel standart ve ilkelerini çiğneyip RTÜK’ün emir eri konumunu kabul edecekler mi? Yoksa yayınladıkları eserlerin, eser sahiplerinin arkasında duracaklar mı? Aksi bir duruş sergilemeleri durumunda bu sefer dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar açısından bir sınav başlayacak. Böylesi bir ikiyüzlülüğe karşı ne yapacakları, tepki gösterip göstermeyecekleri sanıyorum ki meselenin seyrini belirleyecek.”

“Türkiye’deki sanat camiası açısından ise, bir kez daha önemli bir dönemeçteyiz. Zamanında Onur Yürüyüşlerinin, Onur Haftası etkinliklerinin yasaklanmasına topyekun tepki gösterilseydi, bugün konserler bu kadar kolay yasaklanamazdı. Şimdi de emin olun bu sansüre karşı güçlü bir duruş sergilenemezse, çok değil birkaç ay sonra bu sefer öpüşen heteroseksüel çiftlerin görüntüsü de, evli olmadan sevgili olmanın kendisi de RTÜK’ün kırmızı çizgilerine takılacak.”

Haberin tamamı için tıklayın.


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam