10/12/2021 | Yazar: Kaos GL

Bugün Dünya İnsan Hakları Günü: Türkiye’de LGBTİ+’ların hakları en çok, bu hakları korumakla görevli kamu otoriteleri tarafından ihlal ediliyor.

LGBTİ+’ların insan haklarını korumuyor, geliştirmiyor, ihlal ediyorlar! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon: Gizem Karagöz, Kaos GL için stok görsel

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi 10 Aralık 1948'te kabul edildi. O günden bu yana 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor.

Peki, 10 Aralık’ta LGBTİ+ hakları ne durumda?

Kaos GL’nin bu yıl yayımladığı 2020 yılı LGBTİ+’ların İnsan Hakları Raporu, Kamu otoriteleri ve yasa uygulayıcıların faili olduğu ihlal sayısında artış yaşandığına dikkat çekiyor.

Av. Yasemin Öz’ün hazırladığı rapor, ihlale uğrayan LGBTİ+ların adalete erişim ve ihlallerin telafisine yönelik mekanizmalardan yararlanmaları konusunda kayda değer gelişmeler olmadığının da altını çiziyor.

Politika eksikliği ağır insan hakları ihlallerine yol açıyor

Kamu otoritelerinin sistematik ayrımcı söylemlerinin LGBTİ+’lara yönelik hak ihlallerinin seyrini doğrudan etkilediğini ortaya koyan raporda, “LGBTİ+’ların insan hakları alanındaki politika eksikliği, hayati sonuçlar ve ağır insan hakkı ihlalleri doğurmaya devam etmektedir. LGBTİ+’ları koruyucu yasal değişiklik gereksinimi de, bu düzeyde bir ihtiyaca karşılık gelmektedir” deniliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 ve 2020 yıllarında doğrudan LGBTİ+ları dini referanslarla hedef göstermesi ise raporda “LGBTİ+’ları daha da risk altında bırakan kaygı verici bir politika değişikliği olarak” yorumlanıyor.Etiketler: insan hakları
İstihdam