05/12/2019 | Yazar: Kaos GL

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Hilal Başak Demirbaş, LGBTİ+ mahpusların maruz bırakıldığı ayrımcı uygulamaları Gazete Karınca’dan Pelin Özkaptan’a anlattı.

LGBTİ+ mahpuslar hapishanelerde neler yaşıyor? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST) Hilal Başak Demirbaş, LGBTİ+ mahpusların maruz bırakıldığı ayrımcı uygulamaları Gazete Karınca’dan Pelin Özkaptan’a anlattı.

Cezaevlerinde hasta tutukluların durumuna dair konuşan Demirbaş söyleşide, yaşamın her alanında olduğu gibi hapishanelerde de kadın ve LGBTİ+ tutukluların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği nedeniyle ayrımcılığa uğradığını anlattı. Demirbaş, “Mahkûm koğuşlarında ya da bekleme alanlarında yoğunluk varsa buralarda erkeklere öncelik veriliyor” dedi.

Hapishanelerin ikili cinsiyet sistemi baz alınarak inşa edilmesine dikkat çeken Demirbaş, “Yapısal olarak çok büyük sorunlar var. Hapishaneler ikili cinsiyet sistemine göre yapılmış durumda. Mavi kimlikliyse eğer bir trans kadın, erkek hapishanesine konuluyor. İlk başta başlayıp tüm sürecini etkileyen bir problem bu. Mesela trans mahpusların koğuşta kalabileceklerken tekli hücreye konulduklarını görüyoruz. Koğuşlar genellikle erkek mahpuslara tesis ediliyor” diyor.

Trans kadın mahpus Buse’den haber

“Trans mahpuslar son dönemlerde sıklıkla açlık grevi ve ölüm oruçlarıyla gündeme geliyor. Sorunları hiçbir şekilde karşılık bulmadığı için sıklıkla bu yola başvuruyorlar” diyen Demirbaş, trans kadın mahpus Buse’nin trans geçiş operasyonunu devletin karşılamadığına da dikkat çekti: “Diğer mahpusların ameliyatlarını devlet karşılıyorken, cinsiyet geçiş süreci uzun süre ölüm orucu için Buse’ninkini karşılamıyor. Ve şu anda Buse’nin verdiği ücretle bir özel hastanede yapılması konuşuluyor. Bu da büyük bir maddi sıkıntı.”

Söyleşinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
bülten