11/11/2020 | Yazar: Kaos GL

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği 2019 yılında hapishanelerin genel durumunu ve yaşanılan ihlalleri raporlaştırdı.

“LGBTİ+ mahpuslar hapishanelerde şiddet, ayrımcılık ve cinsel tacize en çok maruz kalan gruplardan” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), 2019 yılında hapishanelerin genel durumunu ve yaşanılan ihlalleri raporlaştırdı. CİSST’in online erişime de açtığı yıllık raporda, LGBTİ+ mahpusların karşılaştıkları ayrımcılık, transfobik ve homofobik tutumlar da yerini aldı.

Derneğin raporunda LGBTİ+ mahpusların hapishanelerin genel yapısı sebebiyle, kaçınılmaz olarak ihtiyaçlarına erişmekte güçlük çektiğine dikkat çekiliyor. Raporda LGBTİ+ mahpusların genel durumu, öne çıkan sorunları ve çözüm önerileri yer alıyor.

“LGBTİ+ mahpuslar hapishanelerde şiddet, ayrımcılık, aşağılanma ve cinsel tacize en çok maruz kalan gruplardan biridir. Ulusal mevzuatta LGBTİ+ mahpusların ihtiyaçlarına yönelik bir politika bulunmamasının yanı sıra, idari personel, ceza infaz memurları ve sosyal çalışmacıların eğitimine yönelik programlar da, LGBTİ+ bireylerle çalışma konusunda yetersizdir. LGBTİ+ mahpusların yaşadıkları hak ihlallerine veya saldırılara yönelik başvurularının, homofobik, transfobik tutumlar, kökleşmiş olumsuz önyargılar sebebiyle sonuçsuz kaldığı söylenebilir” diyen rapora buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
nefret