29/11/2021 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL, eğitimciler için “LGBTİ+ Öğrencilerin Haklarını Nasıl Korumalı?” kılavuzunu yayınladı

“LGBTİ+ Öğrencilerin Haklarını Nasıl Korumalı?” kılavuzu yayında Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, “Eğitimciler İçin Kılavuz: LGBTİ+ Öğrencilerin Haklarını Nasıl Korumalı?” kitabını yayınladı.

Cinsellik Eğitmeni ve Danışmanı Efsun Sertoğlu’nun hazırladığı “Eğitimciler İçin Kılavuz: LGBTİ+ Öğrencilerin Haklarını Nasıl Korumalı?” kılavuzunda LGBTİ+ öğrencilerin haklarını aile ve okul kıskacına karşı korumak için eğitimcilere öneriler yer alıyor.

Kılavuzda LGBTİ+ çocukların haklarına, ihtiyaçlarına ve onları desteklemek için eğitimciler olarak sorumluluklara odaklanılıyor. LGBTİ+ öğrencilerin yaşadıklarının yanı sıra, eğitimcilerin atabileceği adımlar, iyi uygulamalar ve temel kavramlar yer alıyor. Kılavuzda ayrıca çok sayıda ek kaynak da öneriliyor.

“Eğitimciler olarak sorumluluğumuz, LGBTİ+ çocukların haklarını aile ve okul kıskacına karşı korumaktır”

Giriş bölümünde kılavuza dair şöyle deniliyor:

“LGBTİ+ çocuklar, yaşamlarının erken dönemlerinden itibaren, toplumsal hayatın hemen her alanında sistematik şekilde görmezden geliniyor, kabul görmüyor, dışlanıyor, ötekileştiriliyor, aşağılanıyor, baskıyla normlara uydurulmaya çalışılıyor ve ayrımcılığa maruz bırakılıyorlar. Bütün bunlar çocuğun insan haklarının ihlali ve şiddettir. LGBTİ+ çocukları tüm bu sistemin içinde yalnız ve desteksiz bırakmamız kabul edilemez. Tam da bu sebeple, eğitimciler olarak sorumluluğumuz, LGBTİ+ çocukların haklarını aile ve okul kıskacına karşı korumaktır.

“Okuyacağınız bu kılavuzda, LGBTİ+ öğrencilerin haklarını korumak, ihtiyaçlarını gözetmek, onları kapsamak ve desteklemek gibi konularda eğitimcilere olabildiğince somut önerilerde bulunmaya çalıştım. Bu öneriler, okullarda öğrenciler, eğitimciler ve ebeveynlerle yürüttüğüm kapsamlı cinsellik eğitimlerindeki gözlemlerimi ve deneyimlerimi de içeriyor. Daha önce gerçekleştirdiğim seminerlere/atölyelere katılan kişilerin yorumlarını, önerileri desteklemek amacıyla kılavuza ekledim.  

“Kılavuzu hazırlarken ağırlığı okul ortamına versem de içerikte yer alan temel kavram, bilgi ve önerilerin çocuklarla/çocuklar için okul dışı ortamlarda (yurtlar, sivil toplum kuruluşları, toplum merkezleri, belediyeler vb.) çalışan yetişkinler için de yol gösterici olacağını umuyorum.  

“Kılavuzla ilgili görüş, katkı ve eleştirilerinizi iletmek isterseniz bilgi@kaosgldernegi.org adresine yazabilirsiniz.”

Kılavuzun çevrimiçi haline ulaşmak için tıklayın.

* Bu yayın, Avrupa Birliği'nin mali desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla KAOS GL’ye aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

lgbti-esitligi-icin-kat-edilecek-cok-mesafe-var-yayini-turkcede-1Etiketler: insan hakları, eğitim, sosyal hizmet, aile, sağlık, danışmanlık
İstihdam