21/09/2018 | Yazar: Gözde Demirbilek

Genç LGBTİ+’nın “LGBTİ+ Dostu Öğrenci Yurtları” projesi yurt personelleriyle düzenlenen toplantı ile sona erdi.

LGBTİ+’lar öğrenci yurtlarında neler yaşıyor? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Genç LGBTİ+’nın “LGBTİ+ Dostu Öğrenci Yurtları” projesi yurt personelleriyle düzenlenen toplantı ile sona erdi.

İzmir Genç LGBTİ+ Derneği’nin, LGBTİ+ gençlerin öğrenci yurtlarında yaşadıkları deneyimleri görünür kılmak üzere başlattığı “LGBTİ+ Dostu Öğrenci Yurtları” projesi, yurt personellerinin katıldığı toplantı ile sona erdi.  

Derneğin, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ile birlikte yürüttüğü proje kapsamında; LGBTİ+ öğrencilerin kaleme aldıkları yurt deneyimlerinden oluşan “LGBTİ+ Yurt Deneyimleri” kitabı ve “LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?” broşürü katılımcı sosyal hizmet uzmanlarına tanıtıldı. Av. Deniz Yenikaya tarafından barınma hakkı üzerine yasal mevzuat katılımcılarla paylaşıldı.

Toplantının ilk bölümünde Genç LGBTİ+’nın Sosyal Hizmet Uzmanı Aras Örgen, “LGBTİ+ Yurt Deneyimleri” kitabını tanıtarak, paylaşımlar üzerinden olumlu ve olumsuz deneyimleri analiz etti. Örgen; yurtlarda bireysel alan sorununa değindikten sonra, kısıtlı olan bireysel alanın LGBTİ+’lar için neredeyse hiç olmadığını ifade etti. Akran zorbalığı ile dedikodu ve söylentiyle başlayabilen ifşa süreçlerinin, LGBTİ+ öğrenciler için tecrit koşullarını getirebildiğinin altını çizdi.

Etkinliğe katılan yurt personeli sosyal hizmet uzmanlarından biri yaptığı anket üzerinden şöyle bir paylaşımda bulundu: “Erkek yurdunda çalışıyorum, zaman zaman öğrencilere anket yapıyorum çeşitli konular üzerine. Geçtiğimiz dönemde hazırladığım anketi kız yurtlarındaki uzman arkadaşlarım da kullanabilsin diye cinsiyet kısmı ve ‘kız’ ve ‘erkek’ seçenekleri seçenekleri eklemiştim. Öğrencilerimden biri anket formunu getirerek ‘Ben bunlardan ikisi de değilim, ben geyim’ dedi. Belki de beni denemek için söyledi, belki benim tavrımı merak etti bilmiyorum ama ben ‘Benim için senin cinsiyetin ve kimliğin önemli değil’ dedim. Bu dönemde yeniden karşılaşmayı ve ihtiyacı olduğu noktada, talep ettiği sürece ayrımı olmayan bir destek sağlamayı umuyorum.”

Toplantının ikinci oturumunda Av. Deniz Yenikaya, barınma hakkı üzerinde yurtlarda öğrencilera uygulanan hak ihlallerini yasal mevzuat üzerinden aktardı. Yenikaya, yurtlara “teslim edilen” öğrencilerin, “emanet” olarak aile ve devlet arasında sıkıştırıldığının altını çizerek; keyfi cezaların hayati önem taşıdığını belirtti.

Toplantının son oturumunda Dernek’ten Barış Azar, “LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?” broşürünü tanıttı. Azar, LGBTİ+ gençlerin eğitim hayatı boyunca yaşadığı heteroseksist ve ikili cinsiyet sistemine göre düzenlenmiş yurtlarda kalmaktan kaynaklanan birçok sorunla karşılaştığını belirtti. Ardından, bu sorunların kaynakları arasında özel alanın korunmuyor oluşunun ilgili yurt kurum ve kuruluşlarının yönetmeliklerinin önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

İlgili haber

LGBTİ+ öğrenciler yurtlarda ne yaşıyor?

“LGBTİ+ Yurt Deneyimleri” çıktı

“LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?” çıktı


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam