16/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Gazeteler 2017 yılında LGBTİ’lere en çok siyaset ve nefret suçu konulu haberlerde yer verdi.

LGBTİ’ler en çok hangi konularda haber oluyor? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gazeteler 2017 yılında LGBTİ’lere en çok siyaset ve nefret suçu konulu haberlerde yer verdi.

Kaos GL Derneği, LGBTİ’lerin gazetelerde nasıl yer aldığına ilişkin 2017 Medya İzleme Raporu’nu geçtiğimiz aylarda yayınladı. Raporda, yerel ve ulusal medyada temsilin yanı sıra gazetelere özgü veri ve yorumlar da yer alıyor.

Siyaset ve nefret suçları

LGBTİ’ler 2017’de en çok siyaset (773 metin) haberlerinde yer aldı. Siyaseti 704 metinle nefret suçları takip etti. LGBTİ’lerin en çok temsil edildiği haberler arasında 408 metinle kültür sanat haberleri de yer alıyor.

Temel hak alanlarından olan eğitim, sağlık ve barınma alanlarında ise LGBTİ’ler kendine çok az yer bulabildi. Mültecilere ilişkin haberlerde de LGBTİ’ler ve LGBTİ mülteciler görünmezdi.

Öte yandan, LGBTİ’leri konu edinen haber, söyleşi ve köşe yazıları en çok gazetelerin güncel/gündem sayfalarında (823 içerik ile yüzde 34) yayınlandı. LGBTİ’ler dış haberlerde 371 haber ile yüzde 16 oranında yer alırken; gazetelerin eklerinde 243 metin (yüzde 10) yer aldı.

Rapor hakkında

Dokuz yıldır medyada LGBTİ temsilini mercek altına alan derneğin 2017 yılı raporu için araştırmayı Ali Özbaş, Aslı Alpar ve Yıldız Tar yürüttü. Raporu ise derneğin Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar yazdı.

Raporda, genel tablonun yanı sıra gazete bazlı incelemeler de yer alıyor. Yerel basın için ayrı bir başlıkla şehirlere ve o şehirlerde yayınlanan haberlere odaklanılıyor. Medya izleme araştırma sonuçlarına ilişkin sonuçların yanı sıra seçilen haberler detaylıca inceleniyor. Raporun son iki bölümünde hem LGBTİ odaklı habercilik kılavuzu hem de nefret suçu ve söylemine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

İlgili haberler:

2017’de basın LGBTİ’leri “suçlu” gösterdi

Medya İzleme Raporu online ortamda!

“Medyada LGBTİ’leri özne olarak görmeyen dil hakim”

Medya Okulu Antalya’daydı: BİZ’im de hikayemiz var!

Hürriyet gazetesi LGBTİ’leri nasıl gördü?

Bursa yerel basınında LGBTİ haberciliği

Medyada en az yer alanlar interseks ve biseksüeller

 


Etiketler: medya
Nefret