14/04/2021 | Yazar: Gözde Demirbilek

Lil Nas X’in senaryosunu kendi yazdığı ve Tanu Muino ile birlikte yönettiği Montero (Call Me by Your Name) klibi yayından kaldırılabilir.

Lil Nas X’in Montero’su yayından kaldırılabilir Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lil Nas X’in Montero (Call Me by Your Name) şarkısına senaryosunu kendi yazdığı ve Tanu Muino ile birlikte yönettiği klibi iki hafta önce YouTube’da yayınlanmıştı.

Üretim sürecinde Dante’nin üç bölümlük İlahi Komedya eserinin ilk bölümü olan Cehennem (Inferno) bölümünden, başta kıyamet gününü tasvir eden üçlü eseri Dünyevi Zevkler Bahçesi (Tuin der Lusten) olmak üzere Hieronymus Bosch’un resimlerinden esinlenilen klip, üç bölümden oluşuyor. Lil Nas X, klipte dinî ve mitolojik referanslarla karşımıza çıkıyor.

lil-nas-x-in-montero-su-yayindan-kaldirilabilir-1

Lil Nas X’in cennet bahçesinde bir yılan tarafından “baştan çıkarılmasıyla” başlayan klibin ilk bölümünde “Adem ve Havva’nın cennetten kovuluşu”na referans görüyoruz.

lil-nas-x-in-montero-su-yayindan-kaldirilabilir-2

İkinci bölümünde ise Lil Nas X’in dini semboller ve mitolojik tanrıların eserlerde yükselişte olduğu Barok Dönemi peruklarının kullanıldığı bir sahnede yargılanışını izliyoruz.

lil-nas-x-in-montero-su-yayindan-kaldirilabilir-3

Lil Nas X, klipte zincirlendikten sonra seyircilerin tezahüratlarıyla taşlanarak idam edildikten sonra göğe yükseliyor ve klibin üçüncü bölümünün girişi olan olan direk dansı sahnesi karşımıza çıkıyor.

lil-nas-x-in-montero-su-yayindan-kaldirilabilir-4

Lil Nas X bu bölümde yerin dokuz kat altına yani “şeytanın evine” gökyüzünde başlayan bir direkten dans ederek iniyor. Klip, şeytanın karşısına çıktıktan sonra yaptığı kucak dansının ardından şeytanı öldürüp boynuzlarını kendisine takmasıyla sona eriyor.

Yayınlandığı günden itibaren büyük yankı uyandıran klip, 130 milyonun üzerinde izlendi ve yaklaşık 5 milyon kişi tarafından beğenildi ancak sanatçı dün (13 Nisan) eserin yayından kaldırılabileceğini Twitter profilinden “Herkes Call Me by Your Name’in klibini tekrar tekrar açarak izlesin çünkü yarın artık izlemek mümkün olmayabilir ve bu konuda yapabileceğim bir şey gerçekten yok. Desteğiniz için teşekkürler!” mesajıyla duyurdu. Klip yayından kaldırılırsa sebebinin muhafazakar çevrelerden yükselen olumsuz yankı olacağı tahmin ediliyor. 


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: medya, dünyadan
nefret