26/06/2018 | Yazar: Kaos GL

LİSTAG’ın Onur Haftası için başladığı serinin ikinci videosu yayında: “Çocuğum 19 yaşına geldiğinde ‘Anne sen beni hiç anlamadın ben erkeğim’ dedi.”

LİSTAG: Bir hikaye bir insani, bir insan hepimizi değiştirir Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LİSTAG’ın Onur Haftası için başladığı serinin ikinci videosu yayında: “Çocuğum 19 yaşına geldiğinde Anne sen beni hiç anlamadın ben erkeğim dedi.”

LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu (LİSTAG) Onur Haftası için özel bir video serisine başladı. Serinin ilk videosunda trans kadın annesi Züleyha, LİSTAG ile tanışma hikâyesini anlatmıştı.

Serinin ikinci videosunda ise trans erkek annesi Feride, çocuğunun kendisine açılmasıyla başlayan LİSTAG’la iletişim sürecini anlatıyor: “Günlerden bir gün yazlık evimin bahçesinde bir komşum yanıma geldi. ‘Feride keşke kızını bu sene buraya getirmeseydin’ deyiverdi. Çocuğum 19 yaşına geldiğinde ‘Anne sen beni hiç anlamadın ben erkeğim’ dediğinde birden dünyam karardı ne yapacağımı şaşırdım. Psikiyatristler Derneği’nde gittiğimde orada benim gibi çocukları olan İstanbul LİSTAG Aile Grubu’nu buldum. Psikiyatristler eşliğinde benim gibi çocuğu olan arkadaşlar eşliğinde bilgilendim ve güçlendim.”

“Çocuğum bana demişti ki ‘Anneciğim kışlık ve yazlık evlerimizin yerini değiştirelim.’ Onlara (komşularını kastediyor) ‘Benim bir transseksüel oğlum var. Bu sebepten bizimle komşuculuk etmek istemezseniz siz bilirsiniz’ dedim.”


Etiketler: insan hakları, aile
İstihdam