18/04/2018 | Yazar: Kaos GL

10. yılını kutlayan LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu LİSTAG üyeleri duygu, düşünce ve coşkularını kaosGL.org ile paylaştı.

“LİSTAG ile tanışmam torunumun sayesinde oldu” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

10. yılını kutlayan LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu LİSTAG üyeleri duygu, düşünce ve coşkularını kaosGL.org ile paylaştı.

Çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks (LGBTİ) olan ailelerin 2008’de bir araya gelmeleriyle oluşan “Listag Lgbti+ Aileleri ve Yakınları Grubu” 10. yılını kutladı.

İstanbul’da, 13 Nisan Cuma akşamı, LGBTİ toplumu üyeleri ve dostlarıyla kutlamada buluşan aileler ve yakınları duygu, düşünce ve coşkularını kaosGL.org ile paylaştılar.

“On yıl kimi zaman çok uzun, kimi zaman da çok kısa”

Şule Ceylan: On yıl kimi zaman çok uzun, kimi zaman da çok kısa. Biz dört kişi başlangıçta 10. yılı hayal bile edememiştik. O gün birbirimize nasıl da iyi geldiğimizi hatırlıyorum. Sonraları başka annelerin, babaların varlığını, onları da kucaklayabileceğimizi düşünmüştük. Bu güne baktığımda yüzlerce aile, çocukları ve kocaman bir LİSTAG.

Züleyha: Birlikte çok güçlüyüz, temeli sevgiye dayanan bir aileyiz. Çocuklarımızın önünde arkasında değil YANINDAYIZ!

“Çocuklarımız bize, biz çocuklarımıza güvenmeyi öğrendik”

H.C: LİSTAG sayesinde bilgilendik bilgilendikçe güçlendik. Önyargılarımızdan kurtulduk. Güven duygumuz gelişti, çocuklarımız bize biz çocuklarımıza güvenmeyi öğrendik.

A.N: LİSTAG ile tanışmam torunumun sayesinde oldu, torunum bir LGBTİ bireyidir çok şanslıyım bizimle paylaştı ve ben ona hayatı boyunca doğru destek olabilmek amaçlı LİSTAG’a katıldım. Aldığım eğitimler sayesinde torunumu çok iyi anlıyorum ve sorularına doğru cevaplar verebiliyorum artık. Bu hafta LİSTAG kuruluşunun 10. yılını kutladık, başarılarının devamını diliyorum.

“Ben de aldıklarımı başka anne babalara vermek istiyorum”

S.B: LİSTAG ile tanışmam çocuğum sayesinde oldu. Ama bugün artık çocuğum için devam etmiyorum. LİSTAG grubu içinde yaptığımız çalışmalar, aldığımız eğitimler, grup terapileri ile bilgileniyorum, farkındalıklarım artıyor ve ufkum genişliyor. Ben de aldıklarımı başka anne, babalara vermek istiyorum. Bunun için görev almaktan mutlu oluyorum. LİSTAG kocaman bir aile. Neden bir arada olduğumuzun farkındayız ve birbirimize iyi geliyoruz. Bu enerjimizi yeni gelen bir aileye yansıttığımızda mutlulukla birbirimizin gözlerine bakıyoruz. Bir arada olmak için bundan daha güzel bir neden olabilir mi? Daha nice 10 yıllara.

Aileler cinselliği konuşuyor

Aileler, her ay İstanbul, Ankara ve İzmir’de CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) uzmanlarıyla yaptıkları toplantılara devam ediyor.

Üç şehirde süren aile buluşmalarına, çocuğunun, kardeşinin veya herhangi bir akrabasının eşcinsel, biseksüel, trans olduğunu öğrenen ve konu hakkında konuşmak isteyen herkes katılabiliyor.

İstanbul aile buluşmasına katılmak isteyenler LİSTAG Danışma Hattı'nı (0 546 484 82 85), İzmir için 0 538 683 46 72 nolu telefonu, Ankara için de Gökkuşağı Aile Grubu Danışma Hattı'nı (0 537 461 88 08) arayabilir.‬‬

İlgili haber:

LİSTAG: Çalışma ve mücadelede 10 yıl!


Etiketler: insan hakları, aile
Nefret