12/08/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Uygulamanız gereken politika LGBTİ+’ları hedef göstermek değil, kentin bir parçası olan LGBTİ+’ların sesini yerel yönetimlere ulaştırmaktır.’

‘Bizim varlığımız konseylerin çok daha ötesindedir’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Özgür Renkler: “Uygulamanız gereken politika LGBTİ+'ları hedef göstermek değil, kentin bir parçası olan LGBTİ+'ların sesini yerel yönetimlere ulaştırmaktır.”

Özgür Renkler Derneği, Bursa Kent Konseyi’nin Nilüfer Müzik Festivali’ndeki LGBTİ+ etkinliklerini hedef göstermesine ilişkin açıklama yayınladı.

"Bursa Kent Konseyi’nin “milli ve manevi değerler” adı altında LGBTİ+lara dönük nefret söylemini eleştiren dernek açıklamasının tam metni şöyle:

“Özgür Renkler etkinlikleri çeşitliliğin önemli bir parçası”

“Nilüfer Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri hedef gösteren Bursa Kent Konseyi'nin nefret söylemine karşı Özgür Renkler Derneği'nin açıklamasıdır;

Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Nilüfer Müzik Festivali'nde, Özgür Renkler Derneği olarak bir dizi etkinlik gerçekleştirdik.

“Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; Nilüfer Müzik Festivali, Nilüfer Belediyesi'nin eşitlikçi ve özgürlükçü politikaları gözetilerek organize edilmektedir. Tüm müzik severlerin kimliğinden dolayı ötekileştirilmeden, ayrımcılığa uğramadan eğlenmesini amaçlayan bir organizasyondur. Bu kapsamda herkese olduğu gibi LGBTİ+'lara da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar açmayı ilke edinmektedir. Özgür Renkler Derneği etkinlikleri de bu çeşitliliğin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

“Konsey, hedef göstermek yerine LGBTİ+ların sesini yerel yönetimlere ulaştırmalı”

“Bursa Kent Konseyi tarafından LGBTİ+'ları ve bu çeşitliliği hedef alan nefret söylemine karşı Kent Konseyi Yönetmeliği'nin birinci maddesini hatırlatmak isteriz;

“MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.

“Yukarıda bahsi geçen maddeye istinaden Bursa'da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olarak var oluş amacınızı hatırlatırız: Uygulamanız gereken politika LGBTİ+'ları hedef göstermek değil, kentin bir parçası olan LGBTİ+'ların sesini yerel yönetimlere ulaştırmaktır.

“Her yerde onurlu mücadelemizi sürdüreceğiz”

“Biz Özgür Renkler Derneği olarak; Nilüfer Müzik Festivali'ne katılmaya devam edeceğiz. Festivale ve festivalin bütün renklerine sahip çıkacağız. Yapılan hukuksuzluğun takibinde olacağız. Nefrete inat eşitliğin ve özgürlüğün peşinden aşkla ilerleyeceğiz. Bizim varlığımız derneklerin, konseylerin, festivallerin çok daha ötesindedir. Biz Bursa'da ve her yerde onurlu mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Bursa Kent Konseyi ne dedi?

Bursa Kent Konseyi’nin bugün sosyal medya hesabından yaptığı ayrımcı açıklama şöyleydi:

“Nilüfer Belediyesi’nce organize edilen Nilüfer Müzik Festivali ve bünyesinde gerçekleşecek olan ‘Festivalde LGBTİ+lar Buluşması’ halkımızda büyük bir infiale yol açmış, Bursa Kent Konseyi kurumsal katılımcılarından ve gönüllülerinden yoğun tepki gelmiştir.

“Konser adı altında gerçekleşen ve bünyesinde yapılacak etkinlikler milli ve manevi değerlerimizle örtüşmemekte, gençlere kötü örnek olarak özendirmekte ve teşvik etmektedir.

“Yiğit emniyet güçlerimizin vatan toprağına düştüğü günlerde milli ve manevi değerlerimizden uzak bu tarz etkinliklerin iptal edilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Sağlıklı ve ahlaklı nesillerin Türkiye’yi geleceğe taşıyacağı inancımız tamdır.”

İlgili haberler:

Bursa Kent Konseyi LGBTİ+ları hedef gösterdi!

Özgür Renkler, Nilüfer Müzik Festivali’ne çağırıyor

 


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret