05/10/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Müftülük Yasası’ ve Mağdur Hakları Yasa Tasarısı’na karşı kadın ve LGBTİ örgütleri gün boyu sosyal medya eylemine ve 19.30’da ise alanlara bekliyor.

‘Bu yasalar geçmeyecek!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Müftülük Yasası” ve Mağdur Hakları Yasa Tasarısı'na karşı kadın ve LGBTİ örgütleri gün boyu sosyal medya eylemine ve 19.30'da ise alanlara bekliyor.

"Eşit ve Özgür bir Hayat için… Bu Yasalar Böyle Geçmez!" diyen yüze yakın kadın ve LGBTİ örgütü Müftülük Yasası olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve Mağdur Hakları Yasa Tasarısı'na karşı bir kampanya başlattı.

Eskişehir'de gerçekleşen "Bu Yasalar Böyle Geçmez" eyleminden

Bu kampanya dâhilinde sosyal medya ve sokak eylemleri devam ediyor. Feminist ve LGBTİ örgütlerinin ilk eylemi 1 Ekim Pazar günü Türkiye genelinde gerçekleşti.

Bodrum'da gerçekleşen "Bu Yasalar Böyle Geçmez" eyleminden

Adana, Ankara, Antakya, Bursa, Eskişehir, Hopa, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Trabzon kentlerinde 1 Ekim’de eylem düzenleyen feminist ve LGBTİ örgütleri, kadınların kendi adına karar vermesini, nasıl yaşayacağını seçmesini engelleyen veya zorlaştıran tüm baskılara karşı alanlardaydı.

Tasarı bugün Meclis'te yeniden görülecek

2 Ekim Pazartesi günü, Meclis’in açılışı ile birlikte kadın ve LGBTİ’ler Akay Kavşağı’nda buluşup Meclis’e dek yürüdüler. Meclis önünde sürdürdükleri eylem neticesinde dün, yasa tasarısı, Meclis’te yeniden görüşülmek üzere alt komisyona sevk edildi. Ancak tasarı Meclis’te bugün yeniden görüşülecek.

Nar Kadın Dayanışması'nın duvar yazısı

Bu gerekçe ile feminist ve LGBTİ örgütler bu sabah 9.30’da yeniden Meclis’in önünde buluştu. Meclis’e alınmayan kadınlar polis müdahalesiyle karşılaştı ancak kadınlar Meclis’e girebildi ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında kadınlar, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve Mağdur Hakları Yasa Tasarısı'nın çocuk yaşta evliliklerin, aile içi şiddetin önünü açacağını ve bu tasarının Meclis'e dahi gelmemesi gerektiğini belirtti. Kadınlar, her iki yasa tasarısının da medeni haklara, laiklik ve eşitlik ilkelerine saldırı olduğunu yineledi. 

 #MüftülükYasasınıGeriÇekin hastagi ile eylem

“Bu yasaları geçirmeyeceğiz” diyen feminist ve LGBTİ’ler bugün bütün gün #MüftülükYasasınıGeriÇekin hastagi ile sosyal medya eylemine, 19.30'da da Türkiye genelinde düzenlenecek eylemlere bekliyor. 

2 Ekim Pazartesi günü gerçekleşen Meclis'teki eylemden


Etiketler: kadın
Nefret