09/11/2017 | Yazar: Kaos GL

Altınbaş Üniversitesi Cinsel Taciz ve Saldırı Birimi kuruldu.

‘Cinsel taciz, cinsel saldırının öncüsüdür’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Altınbaş Üniversitesi Cinsel Taciz ve Saldırı Birimi kuruldu.

Fotoğraf: Boğaziçi Üniversitesi 2014 yılı Cinsel Tacize Karşı Gece Yürüyüşü'nden

Altınbaş Üniversitesi'nde Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) talebi üzerine Cinsel Taciz ve Saldırı Birimi kuruldu. Birim, toplumsal cinsiyet eşitliği için dersler yaparak öğrencileri, kadına şiddet, cinsel taciz ve saldırılara karşı bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Cinsel Taciz ve Saldırı Birimi hakkında bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Zeynep Banu Dalaman, cinsel saldırı ve tacizin insan hakları ihlali olduğuna dikkat çekti.

Cinsel saldırı ile cinsel taciz arasındaki farkın iyi anlaşılması gerektiğini belirten Dalaman, "Cinsel saldırı vücut dokunamazlığının ihlalidir ve Anayasa'nın 102'nci maddesinde bu tanımlanmaktadır. Cinsel taciz ise vücuda dokunmadan yapılan her türlü şaka, istenmediği halde flört isteği, söz veya mesajlaşma yoluyla bir takım isteklerde bulunma, el kol hareketleriyle cinselliği çağrıştırıcı hareketler yapmadır. Aradaki temel fark bu." ifadelerini kullandı.

“Gençlerin başvurabileceği bir yer olması önemli”

Dalaman, "Cinsel taciz, cinsel saldırının öncüsüdür. Cinsel tacizin ne olduğunu iyi anlamak gerekir. Bu anlaşılınca cinsel saldırının önleyicisi olacaktır. Gençlerimizin bu konuda eğitilmesi, üniversitede başlarına bir şey geldiğinde başvurabilecekleri bir yer olması önemli bir adım, bu tür birimlerin yaygınlaştırılması lazım" dedi.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret