01/11/2017 | Yazar: Kaos GL

Silivri Cezaevi İdaresi, tutuklu fotoğraf sanatçısı Çağdaş Erdoğan’a kendi kitabını, kitapta sakıncalı bulduğu fotoğrafları yırtarak verdi.

‘Control’e sansür Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Silivri Cezaevi İdaresi, tutuklu fotoğraf sanatçısı Çağdaş Erdoğan’a kendi kitabını, kitapta sakıncalı bulduğu fotoğrafları yırtarak verdi.

Tutuklu fotoğrafçı Çağdaş Erdoğan’ın yeni basılan “Control” isimli kitabı kendisine, kaldığı Silivri Cezaevi idaresi tarafından sansürlenerek verildi. Eylül ayında MİT binasını fotoğrafladığı gerekçesiyle on bir gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra 13 Eylül’de tutuklanan Erdoğan, kitabının cezaevi yetkilileri tarafından nasıl sansürlendiğini platform24.org sitesinde paylaştı.

“Bu kitap bu haliyle komisyondan geçmez”

Fotoğrafçı Çağdaş Erdoğan mektubunda, yeni çıkan kitabı “Control”ün Silivri Cezaevi’ne ulaştığını ancak yetkililerin “bu kitap bu haliyle komisyondan geçmez” diyerek kitabı kendisine vermediğini belirtiyor. İdare, Erdoğan’a kitapta yer alan “+18 fotoğrafların” yırtılması şartı ile kitabı verebileceklerini bildiriyor.

Çağdaş Erdoğan'ın fotoğrafladığı "Control"den 

“Karı sandım”

Erdoğan mektubunda gardiyan ile diyaloğuna yer veriyor:

G: Kitapta +18 görüntüler var, bilgin var mı?

B: Gayet tabii. Ben çektim onları…

G: Sen mi çektin! O çıplak karıları?

B: Kadın değil onlar! LGBTİ bireyler.

G: Neyler?

B: Çoğunlukla geyler.
Arkadaki gardiyan memnuniyetsiz ve şaşkın; “Vay a…  k…! Karı sandım.”

“Birkaç sayfası kaldı…”

Bunun ardından cezaevi yetkilileri yalnızca “+18” olarak saptadığı fotoğrafları değil “şiddet içeriği ve olumsuz örnek oluşturacak fotoğrafların” da yırtılması gerektiğini Erdoğan’a bildiriyor. Cezaevi idaresinin yırtarak sansürlediği kitabı Erdoğan şöyle anlatıyor; “Artık elimde ‘Genel İzleyici’ kategorisine uygun bir CONTROL kitabı var. Kitabın bende kalan kısmında kitabın kapağı ve birkaç sayfası kaldı…”


Etiketler: insan hakları
Nefret