18/09/2017 | Yazar: Kaos GL

‘Laik, bilimsel, kamusal, anadilde, parasız eğitim’ sloganıyla düzenlenen eyleme feminist ve LGBTİ örgütlüleri de katıldı.

‘Gerici müfredat iptal edilmeli!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Laik, bilimsel, kamusal, anadilde, parasız eğitim” sloganıyla düzenlenen eyleme feminist ve LGBTİ örgütlüleri de katıldı.

Foto: Eğitim Sen Istanbul 3 No'lu Şube Lgbt Komisyonu

Eğitim-Sen ve Alevi Bektaşi Federasyonu’nun çağırıcısı olduğu bilimdışı, cinsiyetçi, heteroseksist yeni müfredata karşı 16 Eylül Cumartesi günü İstanbul Kartal’da miting düzenledi.

“Laik, bilimsel, kamusal, anadilde, parasız eğitim” şiarıyla katılımcılar müfredata ilişkin önerilerini beş maddede sıraladı. Müfredatın iptal edilmesi, ana dilde, parasız ve laik eğitimin verilmesi, 12 Eylül yasasının yürürlükten kaldırılması ve yeni demokratik-çoğulcu bir anayasanın inşası, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması ve inanç özgürlüğünün esas alındığı bir programın işlevsel hale getirilmesi, Koçgıri, Dersim, Malatya, Sivas, Çorum, Gazi dosya ve arşivlerinin yeniden açılması talepleri yer aldı.

“Makul kadınlığı, heteronormatif ilişkilerinizi kabul etmiyoruz”

Eyleme feminist ve LGBTİ örgütlüleri destek verdi. Feministler ve LGBTİ’ler “İtaati, makbul kadınlığı kabul etmiyoruz”, “Heteronormatif ilişkilerinizi kabul etmiyoruz”, “Gerçek eşitlik için cinsiyetçi müfredatı durduracağız” sloganlarıyla alanda yer aldılar.

Müfredat tartışması hakkında

Eğitimciler, veliler ve öğrenciler, dini referanslara göre hazırlanan bilimdışı, cinsiyetçi ve heteroseksist ders müfredatlarından duyduğu rahatsızlığı sosyal medya aracılığıyla görünür hale getirdi. Sosyal medyada #CinsiyetçiMüfredataHayır hashtagi ile başlatılan kampanya destek verenler ders kitapları ve okullardaki cinsiyetçi, heteroseksist uygulamalara ve müfredata dikkat çekti.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret