16/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Hayır Diyen Kadınlar’dan kadın vekillere mektup: Bizler bugün, yarın ve gelecekte bu topraklarda yaşayacak tüm kadınlar için HAYIR diyoruz. Siz de HAYIR deyin!

‘Hayır Diyen Kadınlar’dan  Meclise çağrı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hayır Diyen Kadınlar’dan kadın vekillere mektup: Bizler bugün, yarın ve gelecekte bu topraklarda yaşayacak tüm kadınlar için HAYIR diyoruz. Siz de HAYIR deyin!

“Bugün, yarın ve gelecekte bu topraklarda yaşayacak tüm kadınlar için HAYIR!” sloganıyla “Hayır Diyen Kadınlar”, anayasa görüşmelerinde “hayır” oyu vermeleri için meclisteki kadın vekillere mektup yazdılar.

İlk tur görüşmeleri tamamlanan ve ikinci tur görüşmeleri 18 Ocak günü yeniden başlayacak olan 'başkanlık anayasası'na karşı, “Hayır Diyen Kadınlar” birçok siyasi parti, LGBTİ derneği, kadın örgütleri ve sendikalardan katılan kadınlardan oluşuyor.

Mektubun tam metni şöyle:

“Biz kadınlar, en temel haklarımız için yola çıktık, yüz yıldan fazladır mücadele ediyoruz. Yaşam hakkından eğitim hakkına, oy hakkından çalışma hakkına, aslında olması gereken her hak için dişimizle tırnağımızla mücadele ettik. El kondu. Geçmişte yolumuzu açan tüm kadınlardan devraldığımız umut ve mücadele geleneğiyle yeniden mücadele ettik, yeniden kazandık. Haklarımızdan, hak ettiklerimizden asla vaz geçmeyeceğiz. Biz şimdi bu mektubu yazabiliyor, bize dayatılanlara HAYIR diyebiliyorsak, sizler o mecliste bizleri temsil edebiliyorsanız, kadınlar yüz yıldır özgürlük mücadelesinden vaz geçmediği içindir. Siz de vazgeçmeyin!

“Şimdi nice emekle kazandığımız haklarımızı kaybetme tehdidi ile karşı karşıyayız. OHAL ilan edilirken, uzatılırken, KHK'larla onlarca yıllık emeğimize, kurumlarımıza el konurken, Başkanlık tartışılır, anayasa değiştirilirken yok sayılıyoruz. Emeğimiz, haklarımız, geleceğimiz yok ediliyor. Kadınların olmadığı, yok sayıldığı toplumlarda demokrasiden söz edilemez. Bizler herkesin kendini ifade edebildiği, katılabildiği demokratik bir ülkenin geleceğinde karar sahibi olmak için HAYIR diyoruz. Siz de kadınların yok sayıldığı bir Anayasaya HAYIR deyin.

“Kimsenin cinsiyetinden ya da cinsel yöneliminden, inancından ya da inançsızlığından, kimliğinden ya da tercihinden dolayı kamusal alandan dışlanmadığı, baskıya şiddete, ayrımcılığa uğramadığı, yok sayılmadığı, kimsenin sesinin kısılmadığı, anayasa dışında bırakılmadığı, tüm canlılar ve doğayla uyum içinde, haklarımızla hak ettiğimiz gibi yaşayabileceğimiz bir Türkiye için siz de HAYIR deyin.

“Torba yasalarla, OHAL'le, KHK'larla, çalışma hakkımızın gasp edilmesine, "tek meslek" olarak anneliğin dayatılmasına, eğitim hakkımızın kısıtlanmasına, kadınların kamusal alanlardan dışlanmasına, evlere hapsedilmesine, yaşam alanlarımızın daraltılmasına, evden meclise kadar her alanda şiddetin meşrulaştırılmasına ortak olmayın! Biz başka bir yol var demek için yola çıktık, siz de bu yolda bizimle olun. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, laiklik ve demokrasi için HAYIR deyin!

“Hakları, tercihleri, düşünce ve düşleriyle kadınlar varlar. Varlıkları, hakları, tercihleri ve düşüncelerini yok saymayın. Bizler bugün, yarın ve gelecekte bu topraklarda yaşayacak tüm kadınlar için HAYIR diyoruz. Siz de HAYIR deyin.”


Etiketler: kadın
Nefret