22/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Polis saldırısıyla geçen Trans Onur Yürüyüşü’ne IŞİD’in saldırı hazırlığı yaptığı ve 3 kişinin bomba yeleği ile yakalanıp tutuklandığı iddia edildi.

Polis saldırısıyla geçen Trans Onur Yürüyüşü’ne IŞİD’in saldırı hazırlığı yaptığı ve 3 kişinin bomba yeleği ile yakalanıp tutuklandığı iddia edildi.

                                  Foto: Ömer Tevfik, 19 Haziran 2016 Trans Onur Yürüyüşü

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri geçtiğimiz pazar günü Taksim'de yapılması planlanan ve polisin saldırdığı Trans Onur Yürüyüşü'ne terör örgütü IŞİD'in saldırı yapacağı yönündeki bir ihbar üzerine çalışma başlattı. TEM ekipleri 17 Haziran cuma günü Başakşehir ve Pendik'te bulunan adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyon kapsamında 2'si Dağıstanlı toplam 3 şüpheli gözaltına alındı. Polis ekipleri adreslerde yaptığı aramalarda canlı bomba intihar yeleği, askeri kamuflaj, askeri bıçaklar, lazer mesafe ölçer ile çok sayıda basılı ve dijital örgütsel doküman ele geçirdi.

TEM ekipleri gözaltına aldığı Dağıstanlı Zelimhan Aslanbek ve Bekhan Alim Han ile Fuat Güneş'in terör örgütü IŞİD'in çatışma bölgelerine gidip geldiklerini tespit ettiklerini belirterek, örgüt elemanlarına İstanbul'da malzeme aktarımı yapan kişiler olduğunu öne sürdü.

Vatan Caddesi'nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan Aslanbek, Han ve Güneş işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 3 şüpheli çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam