19/06/2017 | Yazar: Kaos GL

Kadınların Mücadelesi Yargılanamaz İnisiyatifi, Kışanak ve Tuncel’e destek için, #KadınlarınMücadelesiYargılanamaz hashtagi ile sosyal medya kampanyası başlattı.

‘Kadın mücadelesi suç değildir!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kadınların Mücadelesi Yargılanamaz İnisiyatifitutuklu yargılanan Kışanak ve Tuncel’e destek olmak için, #KadınlarınMücadelesiYargılanamaz hashtagi ile sosyal medya kampanyası başlattı.

Kadınların Mücadelesi Yargılanamaz İnisiyatifi, yarın yargılanacak olan Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel’in davalarına destek olmak, kadın mücadelesinin suç olmadığını hatırlatmak için #KadınlarınMücadelesiYargılanamaz hashtagi ile sosyal medya kampanyası başlattı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’de yaptığı bir konuşmada “Kadınların nasıl yaşayacağına erkekler karar veremez”  sözleri yargı konusu oldu. Benzer şekilde Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Sebahat Tuncel’in “Kadın katliamlarının, kadına yönelik şiddetin sistematik hale getirildiği bir dönemde, kadınların yaşamın tüm alanlarında sesini yükseltmesine, kadın dayanışmasını güçlendirmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır” sözleri de yargılanıyor.

"OHAL siyaset yapan kadınları hedef aldı"

Kadınların Mücadelesi Yargılanamaz İnisiyatifi, kadın hakları mücadelesi veren tüm kadınların ifade edebileceği bu sözlerin iddianamelerde “suç” olarak gösterildiğine dikkat çekiyor ve bu suçlamaların kadınların siyaset yapma hakkına, kazanımlarına saldırı olduğunu ifade ediyor. İnsiyatif, 50’den fazla kadın kurumunun kapatıldığı, 44 belediye eşbaşkanı kadının görevden alındığı, 35 belediye eşbaşkanı kadının ve 6 kadın milletvekilinin tutuklandığı OHAL’de, yarın görülecek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Sebahat Tuncel’in davalarının önemine dikkat çekiyor.

Kadınların Mücadelesi Yargılanamaz İnisiyatifi, 20 Haziran günü Malatya 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın öncesinde bu akşam herkesi saat 18’de #KadınlarınMücadelesiYargılanamaz hashtagi ile paylaşım yapmaya davet ediyor.


Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret