14/12/2017 | Yazar:

Avrupa Konseyi LGBTİ Hakları Genel Raportörü: ‘Ankara Valiliği’nin yasaklama kararı, LGBTİ’lerin tüm ifade özgürlüklerini bastırmakta ve Türkiye’nin insan hakları yükümlülükleriyle de çelişiyor.’

‘LGBTİ örgütlerinin ifade özgürlüğünü kısıtlamak zararlıdır ve temel hakların çiğnenmesidir’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Avrupa Konseyi LGBTİ Hakları Genel Raportörü: “Ankara Valiliği’nin yasaklama kararı, LGBTİ’lerin tüm ifade özgürlüklerini bastırmakta ve Türkiye’nin insan hakları yükümlülükleriyle de çelişiyor.”

Avrupa Konseyi LGBTİ Hakları Genel Raportörü Piet De Bruyn, Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerine yönelik süresiz yasağıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada bu yasağın nefret söylemlerini yayınlaştırdığını ve teşvik ettiğinin altını çizdi.

Uygulanan yasaklar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı

Açıklamanın tam metni şöyle:

 “Ankara Valiliği’nin Kasım ortasından itibaren LGBTİ örgütlerinin ilde düzenleyeceği tüm etkinlikleri süresiz olarak yasaklama kararı, LGBTİ’lerin tüm ifade özgürlüklerini bastırmakta ve Türkiye’nin insan hakları yükümlülükleriyle de çelişmektedir.

“LGBTİ dernekleri tarafından düzenlenen tüm kamusal ve sanatsal etkinlikler sadece Ankara’da durdurulmakla kalmamış, yasaktan sonraki bu birkaç hafta içinde diğer yerel yönetimler de benzer etkinlikleri yasaklamış; homofobik/transfobik nefret söylemleri de yaygınlaşmıştır.

“Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nin de vurguladığı gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, uygulanması toplumun bazı kesimlerini rahatsız etse bile temel hak ve özgürlükler olan ifade ve toplanma özgürlüğünü garanti altına alır. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de defalarca LGBTİ etkinliklerine ve LGBTİ haklarını/LGBTİ’lerin durumlarını ilgilendiren materyallerin basımına uygulanan yasakları sözleşmeye aykırı bulmuştur.  

“Yetkilileri, ülkelerinde LGBTİ’lerin insan haklarının korunmasını ve bu hakları çiğneyen yerel veya bölgesel düzeyde alınmış kararların da acilen geri alınmasını sağlamaya çağırıyorum.”


Etiketler: insan hakları
Nefret