11/12/2017 | Yazar: Kaos GL

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde ortak bir açıklama yayınladı.

‘LGBTİ yasakları, iktidarın zihniyet dünyasını açığa çıkarıyor’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde ortak bir açıklama yayınladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul ve ilanının 69. Yıl dönümü olan 10 Aralık günü, İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklama, aradan geçen 69 yıla rağmen günümüzde Evrensel Bildirgede yer alan hak ve özgürlüklere dayalı uluslararası bir düzenin hala kurulamadığına dikkat çekiyor.

“İnsanlık krizi ile karşı karşıyayız”

İnsan haklarına dayalı bir ortak yaşam idealinin, ekonomik, kültürel, dinsel, etnik vb. her türden “savaş” gerekçesiyle yaşanan küresel çapta olağanüstü hal (OHAL) rejimleriyle büyük bir tehdit altında olduğuna dikkat çeken açıklama, büyük bir insanlık krizi ile karşı karşıya olduğumuzu ifade ediyor ve şöyle devam ediyor: “Bu krizin hem Türkiye özelinde hem de dünya genelinde tezahürü ise şiddetin her türünün sistematikleşmesi, yaygınlaşması ve hayatın tek gerçeği olarak toplumlara dayatılmasıdır.”

“LGBTİ+ hareketinin her türlü etkinliğinin engellenmesi insan hakları değerlerinin toplumsal yaşamdan tasfiye edildiğinin göstergesidir”

Açıklama, Türkiye’de yaşanan OHAL uygulamalarının siyasal iktidar açısından insan haklarına dayalı bir rejim fikrinden topyekûn uzaklaşmanın bir aracı haline geldiğini belirtiyor. Bununla birlikte açıklama, Kadın hareketi açısından kazanılmış hakların geri alınması ve LGBTİ+ hareketinin her türlü etkinliğinin engellenmesi ve hedef gösterilmesi, farklı etnik ve inanç gruplarının taciz edilmesi ve ayrımcılığa uğramasını insan hakları değerlerinin toplumsal yaşamdan tasfiye edilmesi çabası olarak yorumluyor.

Fotoğraf, 10 Aralık İnsan Hakları Günü İHD-TİHV Ortak Açıklamasından

Açıklama, 2017 yılında Türkiye’de çeşitli hak kategorilerinde gerçekleşen ihlaller arasında, LGBTİ’lerinn toplantı ve gösteri özgürlüğünün engellendiğine de dikkat çekiyor.

OHAL’in verdiği yetki ile birçok ilin valiliklerinin çeşitli toplantı, gösteri ve etkinlikleri yasaklama kararı aldığını hatırlatan açıklama, bu yasakların Lise ve Üniversite şenliklerinden, kültür sanat ve doğa festivallerine ve hatta LGBTİ+ etkinliklerine kadar büyük bir çeşitlilik gösterdiğine dikkat çekiyor.

“LGBTİ yasakları, iktidarın zihniyet dünyasını açığa çıkarıyor”

Açıklama LGBTİ yasakları şöyle ifade ediliyor: “Bu yasaklamalardan bazıları siyasal iktidarın zihniyet dünyasını açığa çıkaran sembolik öneme sahiptir. LBGTİ+ bireylerin yıllardır gerçekleştirdikleri Trans ve Onur Yürüyüşleri bu yıl birçok ilde yasaklandı. Yakın bir zamda ise Ankara Valiliği öne LGBTİ+ Film Günlerini ardından da LGBTİ+ örgütleri tarafından düzenlenecek her türlü etkinliği yasakladı.”

2017 yılında yaşanan kadına şiddet, örgütlenme özgürlüğü, insan hakları örgütleri ve savunucuları üzerindeki baskılar, cezaevinde yaşanan insan hakları ihlalleri, düşünce ve inanç özgürlüğü ihlalleri ile süren açıklamanın tam metni için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
Nefret